Tyniec: opat apeluje o wsparcie benedyktynów

– Zdaję sobie sprawę, że sami jesteście w trudnym położeniu, niemniej ośmielam się Was prosić o pomoc w potrzebie – napisał o. Szymon Hiżycki OSB, apelując o finansowe wsparcie dla tynieckiego opactwa benedyktynów.

W apelu opublikowanym w Internecie opat z Tyńca, o. Szymon Hiżycki OSB zaznacza, że mnisi w czasie epidemii starają się prowadzić normalne życie: nieprzerwanie się modlą, pracują i studiują; sprawują Msze św. i Liturgię godzin. Jednak obecna sytuacja negatywnie odbija się na płynności finansowej opactwa.

- W ostatnich tygodniach dom gości stoi pusty, odwołano rezerwacje, rezygnujemy z prowadzenia rekolekcji; nasze przychody spadły niemal do zera. Tymczasem w dalszym ciągu jesteśmy obowiązani do wypłacenia pensji naszym pracownikom (którzy utrzymują swoje rodziny) i regulowania rachunków – pisze opat. - Zdaję sobie sprawę, że sami jesteście w trudnym położeniu, niemniej ośmielam się Was prosić o pomoc w potrzebie – mam tutaj na myśli tak pracowników, których nie chcemy pozostawić bez środków do życia, jak i nas wszystkich, którzy ponosimy odpowiedzialność za utrzymanie Opactwa w tym okresie – apeluje o. Hiżycki.

Mnisi potrzebują zgromadzić 80 tys. zł w kwietniu. Udało się już zebrać ponad 30 tys. Ze szczegółami można się zapoznać na stronie: www.wsparcie.benedyktyni.com. Również tam będą publikowane informacje o aktywności opactwa w Internecie. - Ponieważ nie możecie przyjść do Tyńca, Tyniec wychodzi do Was! Mam nadzieję, że pozostaniemy w łączności w tym trudnym okresie, zwłaszcza w dniach, gdy będziemy celebrować misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Zbawiciela – pisze o. Hiżycki i zaprasza do uczestnictwa w liturgii za pośrednictwem transmisji (Tyniec.tv).

Mimo trudnej sytuacji związanej z koronawirusem mnisi z tynieckiego opactwa podjęli decyzje, by wierni w miarę możliwości nadal mogli korzystać między innymi z sakramentu pokuty. Miejscem spowiedzi nie jest konfesjonał, a pomieszczenia w Wielkiej Ruinie oraz na opatówce.

Klasztor stał się też miejscem zbiórki w akcji #strażacymedykom, w ramach której zbierane a następnie przekazywane są szpitalom najpotrzebniejsze rzeczy. O. Wojciech Wójtowicz i br. Leopold Rudziński są druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Tyńcu. - Bracia w Tyńcu chcą być tymi, którzy służą innym i do Boga prowadzą niezależnie od okoliczności – podkreślają benedyktyni.

28 marca w Tyńcu miał się odbyć dzień skupienia dla darczyńców i dobrodziejów opactwa. Ze względu na okoliczności konferencji o. Szymona Hiżyckiego, o. Konrada Małysa i br. Grzegorza Hawryłeczko można wysłuchać na kanale YouTube „Opactwo Benedyktynów w Tyńcu”. Udostępniono też rozważania drogi krzyżowej ojca opata.


pra / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama