Węgrzy liczą na obecność Polaków na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym

Szereg inicjatyw modlitewnych, kulturalnych i charytatywnych towarzyszy zakrojonym na szeroką skalę przygotowaniom do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który we wrześniu odbędzie się w Budapeszcie.

Arcybiskup tego miasta liczy, że w wydarzeniu weźmie udział Papież Franciszek. Warto zarejestrować się już dziś, ponieważ pakiety w promocyjnej cenie dostępne są tylko do 13 marca. Węgrzy liczą na obecność Polaków.

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny dla Kościoła węgierskiego będzie bardzo ważnym wydarzeniem. „W centrum Budapesztu, szczególnie przed bazyliką św. Stefana, zapowiadają to wydarzenie specjalne banery. Trwa odliczanie dni i godzin do kongresu, który będzie miał miejsce w dniach od 13 do 20 września” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Krzysztof Grzelak, proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie. Wychodząc od hasła kongresu „Wszystkie źródła są w Tobie” wskazuje, że najważniejszym odniesieniem jest właśnie Jezus Chrystus w Eucharystii. „On jest źródłem życia, naszej mocy, radości i miłości. W szczególny sposób właśnie to ma wybrzmieć podczas kongresu” – mówi ks. Grzelak.

- Jest to przede wszystkim wydarzenie religijne. Społeczność wierzących ma sobie wzajemnie, ale także wobec Boga i świata ukazać na nowo znaczenie i ważność osoby Jezusa Chrystusa, który daje się nam w Eucharystii. To mają podkreślić celebracje na nowobudowanym stadionie narodowym wraz z I Komunią św. kilku tysięcy dzieci z całych Węgier – mówi papieskiej rozgłośni polski chrystusowiec. – Zakończenie kongresu odbędzie się na najważniejszym placu Budapesztu. Również przejście z Najświętszym Sakramentem główną ulicą tego miasta, najbardziej znaczącą, służyć ma temu, by ukazać światu Chrystusa jako źródło życia dla wszystkich, nie tylko dla wierzących, ale dla całego świata. Kościół węgierski bardzo mocno pragnie to podkreślić i zaprasza gorąco do uczestnictwa w tym kongresie.

Ks. Grzelak zauważa, że Węgrzy bardzo liczą na udział Polaków w tym wydarzeniu. „Jeśli będzie nas kilkutysięczna grupa, organizatorzy zapewnią tłumaczenia na język polski” – mówi chrystusowiec.

- Jest to szczególne wezwanie do nas Polaków. Węgrzy liczą na naszą pełną wiary obecność, przypominają, że jesteśmy ich bratankami, blisko z nimi sąsiadujemy. Liczą, że będziemy wraz z nimi uroczyście czcić Chrystusa w Eucharystii. Ze względów organizacyjnych rejestracja jest wymagana – mówi ks. Grzelak. – Najlepiej zapisać się do 13 marca, ponieważ ceny pakietów przygotowanych dla uczestników są teraz najtańsze, a możliwości noclegowe najszersze. W miarę upływu czasu cena będzie rosnąć. Także Polacy mieszkający na Węgrzech starają się włączyć w te przygotowania. Ich elementem jest m.in. modlitwa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji owoców tego wydarzenia.

Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie kongresu: www.iec2020.

źródło: vaticannews.va

« 1 »
Załączone: |

reklama

reklama

reklama

reklama