Wspólnoty Pomocy pomagają parafiom w koordynacji akcji charytatywnych

W archidiecezji warszawskiej, z błogosławieństwem kard. Nycza, powstała ogólnopolska inicjatywa "Wspólnoty Pomocy". Ma ona za zadanie pomóc parafiom w usprawnieniu działalności caritas, nie tylko w jednej diecezji.

W czasie epidemii koronawirusa parafialne zespoły charytatywne działają na pełnych obrotach, ale potrzeb jest wiele. - Chorzy, starsi, którzy ze względu na sytuację i niepokój nie wychodzą z domu potrzebują, by zrobić im zakupy, wykupić im leki - zwraca uwagę kard. Kazimierz Nycz. W Archidiecezji Warszawskiej zarekomendował inicjatywę “Wspólnot Pomocy”.

- Chcemy wesprzeć to, co już się dzieje w parafiach np. grupy charytatywne, a tam gdzie ich nie ma, możemy pomóc je utworzyć - zapewnia Marta Titaniec, współinicjatorka projektu "Wspólnot Pomocy". Wsparcie - w zależności od potrzeb danej parafii - może polegać na wymianie informacji, dzieleniu się dobrymi praktykami czy konkretnymi dobrami materialnymi. Przykład? - Zadzwoniła wolontariuszka z parafialnego Caritasu działającego prężnie od lat u św. Franciszka na Okęciu i mówi: mamy wszystko, nawet z hurtowniami umowy, ale brakuje nam rękawiczek. Ja wiedziałam kto ma rękawiczki i skomunikowałam ich ze sobą, rękawiczki dostali - opowiada Marta Titaniec.

Jej zdaniem, w czasie epidemii ludźmi potrzebującymi pomocy są nie tylko ubodzy, którymi opiekowały się do tej pory parafie, ale szczególnie seniorzy i ludzie chorzy oraz osoby pozostające w kwarantannie. Stąd inicjatywa "Wspólnot Pomocy".

- My ramach projektu "Wspólnot Pomocy" nie zakładamy własnych grup pomocowych w parafii, tylko jeśli ktoś chętny zgłasza się do  nas kierujemy go do swojej parafii, by dowiedział się czy grupa charytatywna lub zespół Caritas już tam istnieje, a jeśli nie istnieje to czy można ją utworzyć? Dzielimy się jak to zrobić, dzielimy się informacjami, sprawdzonymi sposobami działania, wspieramy i odpowiadamy na pytania - mówi współinicjatorka "Wspólnot Pomocy". I podkreśla: "zachęcamy, by chętni angażowali się w swoich parafiach  i korzystali z wypracowanych przez nas rozwiązań".

"Wspólnoty Pomocy" mogą wesprzeć również parafie.  - Na każdym etapie - od pozyskania wolontariuszy i utworzenia parafialnego zespołu po działania związane z szukaniem ludzi potrzebujących pomocy  - zapewnia Marta Titaniec. Pomogą parafii w analizie jej zasobów, po pracę z wolontariuszami i wymianę informacji z innych parafii oferując platformę wymiany doświadczeń. Chodzi o to by zainspirować ludzi do różnych form pomagania - podkreśla.

Jaki może być pierwszy krok w parafii? Zebranie ludzi, którzy chcą pomagać. - Najpierw zespół i dwie podstawowe sprawy: jak dotrzeć do ludzi potrzebujących i co możemy im zaoferować? Ktoś ma samochód do przewożenia, ktoś inny może ugotować obiad, ktoś inny jeszcze coś innego. Warto  pomyśleć jak dotrzeć do ludzi potrzebujących. Czy np. lepiej w danym środowisku wywiesić plakaty w każdym bloku czy może poinformować na parafialnym Facebooku, a może zachęcić, by każdy, kto przeczyta ogłoszenie lub plakat zorientował się czy jego sąsiedzi nie potrzebują pomocy - mówi współinicjatorka projektu.

Jej zdaniem parafie na ogół mają wiedzę o tym, kto potrzebuje pomocy. - Być może skorzystanie z proponowanych przez nas narzędzi pomogłoby uporządkować i usprawnić dotychczasowe działania - ma nadzieję liderka.

Każda parafia wypracowuje też swoje własne sposoby działania. Jedna z parafii zrobiła "telefoniczną kolędę", inna dotarła do potrzebujących poprzez kontakt z miejscowym ośrodkiem pomocy społecznej, jeszcze inna wywiesiła ogłoszenie, żeby ludzie zgłaszali telefonicznie jeśli potrzebują pomocy.

“Wspólnoty Pomocy” posiadają stronę internetową www.wspolnotypomocy.pl, profil na Facebooku www.facebook.com/wspolnotypomocy. Możliwy jest też kontakt telefoniczny: 571 525 600.

Za: Archidiecezja Warszawska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama