Wyjątkowy dar na Dzień Papieski z Jasnej Góry

Szczególnym „darem na Dzień Papieski z Jasnej Góry” nazwał wydane w formie audiobooka wszystkie encykliki św. Jana Pawła II paulin o. Mariusz Tabulski, jeden z inicjatorów tego dzieła.

Wyjątkowa edycja nauczania papieskiego powstała jako wotum na stulecie urodzin św. Jana Pawła II dzięki staraniom m.in. Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego oraz wsparciu Poczty Polskiej. Wydawcami są: RajMedia, Paulinianum, Wejdźmy na Szczyt i Rafael. Inicjatywa zrodziła się na Jasnej Górze dwa lata temu.

Nowe wydawnictwo to łącznie 47 godzin nagrań. Poszczególne encykliki czytają m.in. aktorzy Jerzy Zelnik, Andrzej Mastalerz, Jerzy Kowalski, Marcin Kwaśny oraz dziennikarz, a także jeden z inicjatorów dzieła, Rafał Porzeziński. – To nie są proste teksty, ale wszystkie były podawane z wielką miłością i takim przekonaniem, że to jest do mnie pisane. To nie są listy rzucone pobożnym biskupom czy takiej lub innej wspólnocie, tylko, że to właśnie dla mnie Ojciec Święty zadał sobie trud, by to napisać. I tak to jest właśnie czytane – opowiadał Porzeziński.

Uzupełnieniem nagrań jest książeczka autorstwa dominikanina o. Macieja Zięby zawierająca objaśnienie każdej z encyklik.

Jak zauważył paulin o. Zbigniew Ptak z wydawnictwa Inicjatywa Ewangelizacyjna „Wejdźmy na Szczyt”, taka forma wydania wszystkich encyklik św. Jana Pawła II jest nie tylko odpowiedzią na zabieganie współczesnego człowieka, ale też potężną skarbnicą odpowiedzi na ważne pytania nurtujące współczesnych katolików. Także znawca katolickiej nauki społecznej i nauczania Jana Pawła II o. Maciej Zięba zwrócił uwagę na niezwykłą aktualność encyklik. – Dzisiaj przecież dużo się mówi o wojnie kultur, problemach z gender, LGBT, kulturze singli, dyktaturze relatywizmu i tak dalej i tak dalej. Tak naprawdę w tych encyklikach znajdziemy mądrą, twórczą odpowiedź na wszystkie te wyzwania. To jest to, ze te encykliki się nie starzeją – zauważył dominikanin.

Inicjatywa powstała w 2018 r. na Jasnej Górze w grupie przyjaciół skupionych przy o. Mariuszu Tabulskim, ówczesnym dyrektorze Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Jak opowiada Rafał Porzeziński pomysł nagrania encyklik pojawił się już 12 lat temu - Pierwsze nagranie, jakie dokonaliśmy, rzeczywiście miało miejsce 12 lat temu. Czyli rodziło się to w wielkich bólach – opowiada dziennikarz i wydawca.

Pierwszą osobą, która wówczas nagrała encyklikę, był Jerzy Zelnik. - I długo ta encyklika pozostawała jako memento. Nie było możliwości, żeby usłyszeć głos Jana Pawła II, który nam opowiada swoje encykliki, dlatego dobór aktorów, którzy znaleźli się na wydanej teraz płycie, był ważny. Każde z tych nazwisk to są ludzie, którzy nie tylko Jana Pawła II kojarzą z kremówek, ale też mają żywą relację z Kościołem” – wyjaśnił Porzeziński.

-  Jan Paweł II mówił do każdego i trafiał do każdego poprzez serce, ponieważ encykliki to są takie drogowskazy, które trafiają do serca.Trafiał do ludzi wykształconych i do tych mniej wykształconych poprzez to, że właśnie sercem trzeba czytać te encykliki. Inaczej się nie da - zauważył Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej, mecenasa dzieła.

Premiera wydania „Encyklik św. Jana Pawła” w wersji audio odbyła się na Jasnej Górze 8 października, a dziś prezentacja odbyła się w krakowskiej bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, czyli „u paulinów na Skałce”.

mir / Częstochowa

« 1 »

reklama

reklama

reklama