Zbiórka pomocy rzeczowej dla Libanu

W wybuchu, do którego doszło 4 sierpnia 2020 roku w porcie w Bejrucie, zginęło ponad 220 osób, 110 jest zaginionych, a co najmniej 300 tys. osób straciło dach nad głową. Ponadto tysiące ludzi znalazło się na skraju ubóstwa z powodu utraty miejsc pracy.

Fundacja „Redemptoris Missio” wraz z  Rotary Clubs Trypolis Cosmopolis niosła pomoc poszkodowanym już od pierwszych dni po katastrofie. Koordynacja działań zapewniła wsparcie najbardziej potrzebujących, 400 rodzin otrzymało podstawowe produkty żywnościowe i higieniczne. Działo się to dzięki szybkiej reakcji darczyńców, którzy ofiarnie wsparli potrzebujących w Bejrucie.

W drugiej połowie września  z lotniska wojskowego w Powidzu wystartuje samolot wojskowy, który zabierze na swój pokład dwie tony pomocy humanitarnej dla mieszkańców Libanu. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” apeluje do wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w pomoc Libańczykom o przysyłanie lub przywożenie do Fundacji pomocy rzeczowej. Wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio” będą czekać na dary dla Libańczyków w godz. 8.00- 16.00 przy ul. Junikowskiej 49, 60-163 Poznań.

Zbieramy: środki medyczne (plastry, bandaże, strzykawki, apteczki pierwszej pomocy, maseczki, rękawice jednorazowe i przyłbice) oraz środki czystości i artykuły higieniczne (mydło, proszki do prania, pieluchy).

W tej chwili, bardziej niż kiedykolwiek, pilnego wsparcia potrzebują libańskie placówki medyczne. Podczas wybuchu w Bejrucie zniszczone zostały dwa szpitale, a trzy inne ucierpiały w lżejszym stopniu. W związku z tym drastycznie wzrosła liczba pacjentów w pozostałych szpitalach, brak miejsc zwłaszcza na oddziałach intensywnej terapii. To wszystko znacząco uszczupliło zasoby działających szpitali, w których brakowało podstawowych środków medycznych jeszcze przed wybuchem.  Fundacja „Redemptoris Missio” w pierwszej połowie 2020 roku dostarczyła do Libanu dwie tony środków opatrunkowych, ponieważ od dłuższego czasu brakowało w nich podstawowych artykułów medycznych.

Zły stan tamtejszej służby zdrowia i chaos spowodowany ostatnimi wydarzeniami wpłynął też na zwiększenie liczby chorych na Covid-19. W 6-cio milionowym Libanie dziennie odnotowuje się w ostatnich dniach ponad 600 przypadków dziennie. Z uwagi na fatalny stan służby zdrowia dostępność testów jest mocno ograniczona i prawdziwe liczby są prawdopodobnie wielokrotnie większe. W związku z wybuchem setki tysięcy osób zostały zmuszone do wyprowadzenia się ze swoich zniszczonych mieszkań do swoich krewnych co zwiększa jeszcze bardziej ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. W wybuchu zniszczone zostały nie tylko strategiczne rezerwy zboża, ale również zapas materiałów medycznych sprowadzonych do kraju w związku z pandemią koronawirusa.  Rozprzestrzenianiu się epidemii sprzyja też obecne zatłoczenie szpitali i centrów krwiodawstwa . Liban rozpaczliwie potrzebuje pomocy, zwłaszcza wszystkie libańskie szpitale i placówki medyczne.

Sytuacja w Libanie, przed wybuchem, była już na pograniczu katastrofy gospodarczej. Od października zeszłego roku przez kraj regularnie przetaczały się protesty przeciwko korupcji, zapaści sektora usług publicznych, opresji podatkowej oraz fatalnej kondycji libańskiej gospodarki. Kraj ten od dłuższego czasu znajduje się w stanie hiperinflacji. Oznacza to między innymi drastyczne podwyżki cen żywności. Bejrut potrzebuje pomocy w odbudowie oraz bezpośredniej pomocy dla tych którzy ucierpieli w eksplozji.

W stolicy Libanu nadal trwa wielkie sprzątanie. Wybuch w bejruckim porcie uszkodził ponad połowę budynków w mieście i pozbawił dachu nad głową 300 tys. osób. Do pracy zgłosiło się ochotniczo wielu młodych Libańczyków. Aż jedna trzecia pozbawionych dachu nad głową mieszkańców Bejrutu to dzieci. Minister Zdrowia Libanyu Hamad Hasan ogłosił przed tygodniem stan zagrożenia epidemicznego. Liban ponownie nałożył częściową blokadę i godzinę policyjną, aby powstrzymać wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Godzina policyjna obowiązuje od 18:00 czasu lokalnego (15:00 GMT) do 6:00 czasu lokalnego (03:00 GMT).

Libańczycy bardzo liczą na naszą pomoc.

Oprócz pomocy rzeczowej poszkodowanych można wspomóc również wpłacając środki przez stronę Fundacji „Redemptoris Missio” www.medycynamisjach.org

źródło: Fundacja "Redemptoris Missio"

« 1 »

reklama

reklama

reklama