Zmarł Eugeniusz Mróz - ostatni żyjący kolega Karola Wojtyły

W Domu Pomocy Społecznej w Krapkowicach na Opolszczyźnie zmarł Eugeniusz Mróz, ostatni żyjący kolega z dzieciństwa Karola Wojtyły. Razem wychowywali się na ulicy Kościelnej w Wadowicach, razem chodzili do szkół. W 1938 roku zdawali maturę. Eugeniusz Mróz miał sto lat.

Eugeniusz Mróz urodził się 14 marca 1920 roku w Limanowej. Jest synem przedwojennego urzędnika skarbowego, który w połowie lat 30-tych XX wieku przeprowadził się do Wadowic.

Od piątej klasy młody Eugeniusz uczęszczał do Gimnazjum im. Marcina Wadowity, gdzie poznał swojego przyjaciela Karola Wojtyłę. Razem zdawali maturę w 1938 roku, razem też mieszkali w tej samej kamienicy na ul. Kościelnej.

Był autorem wielu wspomnień i artykułów o latach szkolnych Karola Wojtyły i o międzywojennych Wadowicach. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża, był jednym z najaktywniejszych animatorów życia koleżeńskiego przyjaciół szkolnych Jana Pawła II. Współorganizował spotkania klasowe i stale utrzymywał kontakty z kolegami. Ich przyjaźń przetrwała dziesięciolecia.

W ostatnim czasie Eugeniusz Mróz mieszkał w Domu Pomocy Społecznej „Anna” w Krapkowicach. Odszedł w spokoju.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao