Zmarł Stanisław Karnacewicz, od 29 lat pisał o Kościele w PAP

Kościół jest moją Matką – często powtarzał pan Stanisław Karnacewicz. Jego śmierć to wielka strata dla Polski i Polaków, bo o życiu Kościoła w Polsce informował opinię publiczną w PAP od 29 lat – powiedział Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Stanisław Karnacewicz urodził się 2 czerwca 1950 roku w Koniowcach koło Grodna (dzisiejsza Białoruś). W 1956 roku, wraz z rodzicami przyjechał jako repatriant na Ziemię Lubuską.

Ukończył filozofię na Akademii Teologii Katolickiej (dziś Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Po 10 latach pracy w „Tygodniku Polskim”, w 1991 roku, rozpoczął pracę w Polskiej Agencji Prasowej (PAP), gdzie aż do chwili śmierci zajmował się tematyką kościelną.

Przez prawie 30 lat pracy w PAP pisał m.in. o odnowieniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem i przyjmowaniu konkordatu. Osobiście znał najważniejszych hierarchów Kościoła w Polsce. Obsługiwał dla PAP wszystkie odbywające się w tym czasie pielgrzymki do Polski Jana Pawła II i Benedykta XVI. Relacjonował z Watykanu uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, a także ceremonię Jego beatyfikacji i kanonizacji. Relacjonował i obsługiwał wszystkie Zebrania Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Relacjonował też m.in. podpisanie dokumentu o pojednaniu Kościołów Katolickiego w Polsce i Prawosławnego w Rosji.

Redaktor Karnacewicz szczególnie cenił sobie znajomość, a z czasem także przyjaźń, z prymasem kard. Józefem Glempem, który w czasie swej posługi udzielił mu kilkunastu wywiadów oraz kilkudziesięciu komentarzy na różne tematy. W marcu 2013 roku nakładem Press Club Polska ukazała się książka Stanisława Karnacewicza pt. „Glemp – Pod Okiem Opatrzności”, zawierająca wybór wywiadów z Prymasem.

W 2010 roku, krótko przed katastrofą smoleńską, biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski odznaczył red. Karnacewicza medalem „Milito Pro Christo”.

W 2011 roku był nominowany do Nagrody „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka. W 2016 roku otrzymał nominację po raz drugi i został laureatem Nagrody specjalnej „Ślad” przyznanej z okazji 15-lecia kapituły tej nagrody. 11 października 2018 roku otrzymał nagrodę dla najbardziej zasłużonych pracowników PAP. Wyróżnienie w formie złotej odznaki i honorowej legitymacji zostało wręczone podczas gali 100-lecia Polskiej Agencji Prasowej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Po przejściu w 2018 roku na emeryturę wciąż pisał depesze dla PAP. Został odznaczony przez kard. Kazimierza Nycza medalem za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej. Uhonorowany również nagrodą Ubi Caritas.Mówił, że pracę dla Kościoła traktuje jako misję.

„Żadne słowa nie wyrażą bólu i straty, które odczuwamy. Prosimy o modlitwę w intencji duszy Stanisława. Wieczny odpoczynek racz dać Mu Panie!” – napisano na twitterze Konferencji Episkopatu Polski.

 źródło: BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama