Znaczek Poczty Polskiej na urodziny św. Jana Pawła II

Poczta Polska wspólnie z Pocztą Słowacką upamiętnia rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Już 13 maja trafi do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy upamiętniający rocznicę urodzin Karola Wojtyły. To wspólna, tak wyjątkowa inicjatywa Poczty Polskiej i Poczty Słowackiej.

Polska emisja nosi nazwę „100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II”.

Na znaczku przedstawiono papieża Jana Paweł II na tle domu rodzinnego Karola Wojtyły w Wadowicach. Na przywieszce natomiast znalazły się sylwetki polskiego papieża oraz słowackiego kardynała Jana Chryzostoma Koreca, podczas pielgrzymki Jana Pawła II na Słowację, która miała miejsce w 1995 r.

Projekt znaczka i przywieszki został przygotowany na podstawie zdjęć Grzegorza Gałązki – fotografa papieskiego. Arkusik znaczków okolicznościowych zawiera 6 znaczków i 6 towarzyszących im przywieszek.

– Wspólna emisja filatelistyczna dwóch operatorów pocztowych to wydarzenie niecodzienne, szczególnie w okresie pandemii. Pomimo dzielących nas odległości łączył nas wspólny cel – uczczenie setnej rocznicy urodzin wielkiego Papieża – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej. – Owocem współpracy Poczty Polskiej z Pocztą Słowacką jest piękny znaczek, który mam nadzieję, znajdzie zainteresowanie nie tylko wśród filatelistów – dodaje.

Polski dzień emisji znaczka – 13 maja – jest nieprzypadkowy, zaznacza Poczta Polska. Dokładnie tego dnia w 1981 roku podczas audiencji generalnej na placu świętego Piotra w Rzymie Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca. Papież wierzył, że swoje ocalenie zawdzięczał Matce Bożej, której pierwsze objawienie w Fatimie miało miejsce 13 maja 1917 r. Poczta Słowacka swój znaczek wprowadzi w rocznice urodzin Papieża, czyli 18 maja 2020 r.

Autorem projektu znaczka dla obydwu administracji pocztowych jest polski artysta grafik Maciej Jędrysik. Oprócz znaczka Poczta Polska wydaje też kopertę FDC – pierwszego dnia obiegu, na której projektant przedstawił rodziców Karola Wojtyły oraz małego Lolka podczas I Komunii Św. Na drugim planie znajduje się Bazylika Mniejsza p.w. Ofiarowania NMP, gdzie Karol Wojtyła przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Św. W tle widać zarys gór oraz Bazylikę Św. Piotra w Watykanie.

Kardynał Jan Chryzostom Korec, jest ważną postacią kościoła Katolickiego w byłej Czechosłowacji. Władze komunistycznej Czechosłowacji uniemożliwiały mu pełnienie posługi kapłańskiej, więc pełnił ja w ukryciu, pracując jednocześnie jako robotnik w fabryce, potem jako bibliotekarz w Instytucie Higieny Pracy. Dopiero po upadku komunizmu w listopadzie 1989 roku biskup mógł ujawnić swoją działalność, a w styczniu 1990 roku papież Jan Paweł II oficjalnie mianował bp. Korca rektorem zreorganizowanego seminarium duchownego w Bratysławie, kilka tygodni później potwierdził jego tajne biskupstwo, powołując go na biskupa Nitry. Na konsystorzu 28 czerwca 1991 Ojciec święty włączył hierarchę w skład Kolegium Kardynalskiego.

W tym roku – z okazji 100. urodzin Papieża Polaka – planowana jest też wspólna emisja Polski i Watykanu, jednak z powodu epidemii zarówno watykańskie obchody 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II jak i towarzysząca im emisja filatelistyczna zostaną przełożone prawdopodobnie na październik.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym.

Poczta Polska, tk / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama