10 cytatów św. Hildegardy, które pobudzają do refleksji nad życiem w świetle

17 września wspominamy św. Hildegardę z Bingen, doktora Kościoła. Była mistyczką, teologiem, pisarką, muzykiem, botanikiem, zielarką... Zostawiła wiele życiowych wskazówek, zarówno co do dbania o duszę, jak i o ciało. Oto kilka wybranych cytatów tej świętej, które pobudzają do refleksji nad życiem.

1. „Staraj się poznać zasady życia duchowego, a wtedy twoja droga do Boga stanie się pewniejsza”.

2. „Światło, które dostrzegam… jest dużo jaśniejsze od chmury noszącej w sobie słońce. Gdy podziwiam widowisko, jakim jest owo światło, wszelki smutek i żal znikają z mej pamięci”.

3. „Boskość tętni we wszechświecie”.

4. „Módl się i przyjmuj z wdzięcznością trudy życia, a dla innych staniesz się znakiem nadziei”.

5. „Bądź cierpliwy i nie patrz surowym wzrokiem na swoich bliźnich”.

6. „Najpierw opłakuj swe grzechy, a potem staraj się innych skierować ku dobru, miej cierpliwość dla tych, którzy upadają, ponieważ Bóg widzi wszystkich grzeszników, ale nie lekceważy tych, którzy czynią pokutę”.

7. „Staraj się, by twego serca nie opanowały zniechęcenie i złość, by twego umysłu nie zdominowały odraza i nienawiść do kogokolwiek, bo wszystko to przeszkadza w pełnieniu dobrych uczynków. Otwórz się na moc Ducha Świętego, by On uzdolnił cię do owocnego działania w czasie, który jest ci dany”.

8. „Jeśli w swym sercu będziesz łagodny i pokorny, wówczas sam Bóg kształtować będzie twoją sprawiedliwość”.

9. „Unikaj dwulicowości, która jest raną dla duszy, i mów wszędzie prawdę, która jest niczym słońce, a wtedy ludzie chętnie otworzą przed tobą swe drzwi”.

10. „Spójrz, dokąd prowadzą cię złe czyny, a dokąd dobre. W złych czynach usychasz, w dobrych – ożywasz”.

Więcej na „Słowa pełne światła”

« 1 »

reklama

reklama

reklama