Aktor odmówił przeczytania fragmentu książki krytykującego Jana Pawła II

Chodzi o fragment książki Artura Domosławskiego o Zygmuncie Baumanie. Aktor w trakcie pracy nad audiobookiem odmówił przeczytania jej fragmentu krytykującego Jana Pawła II i całkowicie zrezygnował z pracy nad nagraniem. Książkę przeczytał inny lektor, publikacja ukazała się zgodnie z planem.

Sytuację opisał na swoim profilu na Facebooku autor książki. Przytoczył też jej fragment: „Spory budzi przesłanie Jana Pawła II, który podczas pielgrzymek do Polski nazywa wolność człowieka, pozbawioną bliskich jemu wartości, deprecjonującym określeniem «swawola». Papież piętnuje świeckie prawa – między innymi prawo kobiet do decydowania o urodzeniu dziecka lub usunięciu ciąży. Jednym ze skutków tych nauk i uległości znacznej części establishmentu wobec Kościoła jest wprowadzenie ustawy antyaborcyjnej. W 1995 roku w Skoczowie Jan Paweł II posuwa się do wygłoszenia niedorzecznej tezy, że w Polsce powraca dyskryminacja katolików i że są oni spychani na margines życia społecznego”.

Aktor, który nagrywał audiobook, odmówił przeczytania tego fragmentu, co poskutkowało zamknięciem współpracy przy wydaniu książki, mimo że nagrywano już 655 stronę.

W rozmowie z Onetem sprawę skomentowała Anna Wyżykowska z Wydawnictwa Wielka Litera, które opublikowało książkę. „Musieliśmy zmienić lektora, ponieważ poprzedni nie pozostawił miejsca na dyskusję” – powiedziała. Dodała, że był to profesjonalny aktor, wybrany przez wydawnictwo na podstawie próbek głosu.

„Równocześnie też chcę podkreślić, że aktor zachował się w porządku. Rzeczywiście, odmówił czytania, ale ani wydawnictwo, ani Audioteka nie poniosły przez to żadnych kosztów. Wszyscy wywiązali się z terminów, książka ukazała się o czasie. Jeśli ktoś jest stratny, to aktor, który zrezygnował. Spędził dużo czasu przy pracy nad audiobookiem” – podkreśliła A. Wyżykowska.

Źródła: Facebook, Onet

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao