Bp Galbas do KSM: bez przebudzenia w Chrystusie nasze działanie to „działactwo”

Podczas zebrania Krajowej Rady KSM bp Galbas podkreślił, że wszelkie apostolstwo zaczyna się od osobistej relacji z Chrystusem. Biskup przestrzegł także przed „wewnątrzkatolicką naparzanką”, niszczącą różnorodność i zachęcił młodych do zaangażowania w życie społeczne

Bez Chrystusa działanie to „działactwo” – jest krótkotrwałe i silnie nas wyczerpuje. W tym, co robimy potrzebujemy Chrystusa. Musimy się wsłuchać w Jego Słowa – mówił dziś bp Adrian Galbas do uczestników Zebrania Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM).

Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich przywołał przykład św. Matki Teresy z Kalkuty, która mawiała, że prawdziwie mieć Chrystusa w sercu, to sprawiać żeby zagościł w sercach innych. Ta myśl to klucz dzisiejszego apostolstwa, które obudzi życie duchowe Kościoła - wskazywał biskup.

„Musimy walczyć z naszą ospałością duchową, bo ona otwiera drogę złemu duchowi. Bez przebudzenia w Chrystusie nasze działanie to „działactwo” – jest krótkotrwałe i silnie nas wyczerpuje. W tym co robimy potrzebujemy Chrystusa. Musimy się wsłuchać w Jego Słowa” – mówił duchowny.

Biskup zwrócił uwagę również na istotę jedności Kościoła w różnorodności charyzmatów. „Bardzo przeszkadza mi ta wewnątrzkatolicka naparzanka – musimy się tego wystrzegać. Różnorodność jest ważna, bo pozwala się rozwijać. Jednak ona musi budować, a nie niszczyć” - przestrzegł ełcki biskup pomocniczy.

W trakcie spotkania bp Galbas zachęcał młodych z KSM do zaangażowania w życie społeczne. „To świeccy są większością Kościoła. Nic nie może odbywać się poza świeckimi, dlatego musimy wystrzegać się klerykalizmu, w którym będziemy zawsze przyznawać rację duchownym” – podkreślił duchowny.

Na koniec spotkania przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich zachęcał do przemyślanej formacji w Stowarzyszeniu. „Im bardziej formacja jest staranna, tym nasze zasoby duchowe i emocjonalne są większe, a to co robimy jest trwałe. W taki sposób pozyskamy innych do KSM” - przekonywał.

Bp Adrian Galbas był gościem specjalnym Zebrania Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które odbywało się w sobotę 8 maja na platformie wirtualnej.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza ponad 9 tysięcy młodych katolików, którzy angażują się w działania Kościoła w duchu patriotycznym.

Marcin Chmielnicki/KSM, tk / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama