Caritas Polska od początku wspierała Afgańczyków

„Od początku, kiedy ewakuowani Afgańczycy trafili do Polski, Caritas Polska zaangażowała się w zorganizowanie pomocy” – mówi Marta Walasik-Sałek, koordynatorka projektów na rzecz wsparcia migrantów i uchodźców w Caritas Polska. 5 września to Dzień Solidarności z Afgańczykami.

Dawid Gospodarek (KAI): Proszę opowiedzieć, w jaki sposób od czasu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów Caritas Polska wspierała potrzebujących pomocy Afgańczyków? 

Marta Walasik-Sałek: Od początku, kiedy ewakuowani Afgańczycy trafili do Polski, Caritas Polska zaangażowała się w zorganizowanie pomocy. Przekazaliśmy w miarę możliwości najbardziej potrzebne wsparcie rzeczowe: odzież, żywność, artykuły dla dzieci itp. Nie zapomnieliśmy też o uchodźcach przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców i tam jest kierowana pomoc na zgłaszane zapotrzebowanie. Caritas Archidiecezji Warmińsko-Mazurskiej uruchomiła zbiórkę darów rzeczowych, które zostaną przekazane do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Cały czas aktywnie działa Caritas Archidiecezji Białostockiej, która systematycznie wspiera uchodźców przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców, które znajdują się na terenie jej diecezji.

Z racji tego, że wrzesień to czas rozpoczęcia roku szkolnego, przekazaliśmy 85 wyprawek szkolnych dla dzieci cudzoziemskich przebywających w strzeżonym ośrodku w Czerwonym Borze oraz ośrodku otwartym w Lininie. Poza pomocą rzeczową planujemy uruchomić zajęcia dla uchodźców w ośrodkach. Wolontariusze chcą je rozpocząć pilotażowo w ośrodku w Lininie. Warto jednak wspomnieć, że od wielu lat działamy w obszarze migrantów i uchodźców, w Caritas Polska mamy specjalny dział zajmujący się tą pracą.

Od tygodni jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Czy w Usnarzu Górnym Caritas również działa? Jak wygląda tam sytuacja? Czy jest tam możliwość współpracy z Caritas Białoruś? 

Cały czas zgłaszamy gotowość niesienia pomocy na granicy polsko-białoruskiej. Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki był na granicy rozeznając sytuację, jest w kontakcie z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzialnym za cudzoziemców, z szefem Urzędu ds. Cudzoziemców i szefem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Naszą pomoc zaoferowaliśmy okolicznym parafiom i ośrodkom, do których w pewnym momencie zgłaszano się po wsparcie. Pozostajemy w kontakcie ze stosownymi służbami państwowymi, prosząc o umożliwienie nam działania. Skontaktowaliśmy się również z Caritas Białoruś, próbując przekazać pomoc za ich pośrednictwem, jednak na ten moment nie jest to możliwe. Sytuacja na granicy jest bardzo skomplikowana.

W niedzielę 5 września ogłoszono Dzień Solidarności z Afgańczykami. Będzie można wesprzeć również finansowo działalność  Caritas Polska. Jakie jeszcze działania są planowane? 

Niedziela 5 września została ogłoszona przez abp. Stanisława Gądeckiego Dniem Solidarności z Afgańczykami. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował, aby tego dnia w polskich kościołach i kaplicach podczas modlitwy powszechnej prosić Boga o pokój w Afganistanie, a po Mszach zorganizować kwestę na rzecz Afgańczyków. Zebrane środki zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce jak i za granicą. Cały czas można też wesprzeć akcję poprzez stronę caritas.pl, wpłaty na konto lub wysłanie charytatywnego SMS-a.

Zbieramy m.in. na żywność, koce, odzież, zapewnienie odpowiednich warunków w obozach dla uchodźców za granicą i najpotrzebniejsze artykuły dla tych, którzy mieszkają w ośrodkach w Polsce bądź korzystają z prowadzonych przez nas Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Te placówki wspierają swoich podopiecznych m.in. poprzez dopłaty do wynajęcia mieszkań, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, w zdobyciu pracy, a także dostarczanie odzieży, paczek żywnościowych czy też dofinansowanie kosztów leczenia. Natomiast w Pakistanie z naszego wsparcia skorzysta ok. 1,5 tys. afgańskich rodzin, czyli blisko 7,5 tys. osób. Chcemy pomóc np. w zakupie pakietów higienicznych. Potrzebne są m.in. tabletki do odkażania wody, toalety przenośne, pampersy dla dzieci, itp.

Dawid Gospodarek / Warszawa

***

Jak pomóc? Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia Afgańczyków można znaleźć na stronie caritas.pl/afganistan

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama