Dekalog kierowcy. Zasady nie tylko na wakacyjne wyjazdy

Nie będziesz egoistą na drodze – tak brzmi pierwsze przykazanie „Dekalogu Kierowców” opracowanego przez ich duszpasterzy. Celem rozpoczynającego się w niedzielę XXII Tygodnia św. Krzysztofa jest propagowanie bezpieczeństwa na drodze i zgromadzenie funduszy na środki transportu dla misjonarzy.

Coroczną zbiórkę na ten cel prowadzi powołana przez Episkopat organizacja MIVA Polska. Zaprasza ona kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 gr na środki transportu dla misjonarzy. MIVA Polska stworzyła także „Dekalog Kierowcy”, który brzmi:

„Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj: 1. Nie będziesz egoistą na drodze, 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować, 4. Szanuj pieszych, 5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy, 6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny, 7. Nie bądź brawurowy w prędkości, 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, 9. Pomagaj potrzebującym na drodze, 10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji”.

Z okazji tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa krajowy duszpasterz kierowców wystosował specjalny apel zatytułowany „Pijani kierowcy – wiozą śmierć!”.

„Niech to dojdzie do nas: «Pijani kierowcy wiozą śmierć», bo około 10 procent wypadków śmiertelnych, według statystyk policyjnych, powodują właśnie pijani kierowcy!” – przypomina w apelu ks. Marian Midura. „Nigdy nie wolno nam się zgodzić na to, by ktokolwiek usiadł za kierownicą po spożyciu nawet najmniejszych ilości alkoholu” – czytamy w apelu.W tym roku Tydzień św. Krzysztofa potrwa od 18 do 25 lipca.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao