Dzień Solidarności i Wolności – rocznica porozumień sierpniowych

31 sierpnia obchodzony jest Dzień Solidarności i Wolności, polskie święto państwowe ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku. Zryw ten zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Dzień Solidarności i Wolności obchodzony jest w rocznicę porozumień sierpniowych, czyli czterech porozumień zawartych przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Porozumienia zakończyły wydarzenia Sierpnia 1980. Były to kolejno: porozumienie w Szczecinie 30 sierpnia, w Gdańsku 31 sierpnia (podpisanie tego porozumienia przyjęto za symboliczną datę), w Jastrzębiu-Zdroju 3 września i w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej 11 września.

Obchodzone 31 sierpnia święto państwowe nie jest dniem wolnym od pracy. Ma jednak przypomnieć o historycznym zrywie Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku. Zryw ten zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao