Enea dla Powstania Wielkopolskiego

Enea, stawiając sobie za cel upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego i jego bohaterów, stworzyła we współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych, projekt interaktywnych lekcji historii dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Jeszcze szerszy zasięg będzie miał konkurs dla młodzieży, nauczycieli i dyrektorów szkół – wszystko w ramach inaugurowanego właśnie projektu „Z Wielkopolski do Wolnej Polski. Młodzi o 27 grudnia 1918 roku”. 

W przededniu rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – największego z polskich powstań narodowych zakończonych zwycięstwem, Enea zainaugurowała nowy projekt edukacyjny „Z Wielkopolski do Wolnej Polski. Młodzi o 27 grudnia 1918 roku”. Powstanie Wielkopolskie zakończyło się zwycięstwem powstańców i przyłączeniem do niepodległej Polski większości obszarów dawnej pruskiej Prowincji Poznańskiej. Jest to wydarzenie niezwykle ważne dla Wielkopolan, ale również dla wszystkich Polaków. Ziemie stanowiące kolebkę państwowości polskiej wróciły do Macierzy, a rok 1918 stał się w najnowszych dziejach Polski datą przełomową. Enea, stawiając sobie za cel upamiętnienie tych wydarzeń i ich bohaterów, stworzyła projekt interaktywnych lekcji historii dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego wskazanych przez Kuratoria Oświaty. W projekcie będzie uczestniczyć 120 szkół podstawowych z terenów, na których działają spółki Grupy Enea. W szkołach będą odbywać się lekcje multimedialne, a także wielkoformatowe wystawy, a wszystko po to by przybliżyć uczniom temat Powstania Wielkopolskiego i jego znaczenia dla budowania niepodległości Polski.

„Dla Grupy Enea – firmy społecznie odpowiedzialnej, związanej z Poznaniem – niezwykle ważne są wartości patriotyczne, podtrzymywanie tradycji pracy organicznej oraz nieustanne działanie na rzecz rozwoju gospodarczego Polski. Enea od lat wspiera ważne dla Polski i regionu inicjatywy, także jako aktywny uczestnik działań edukacyjnych” – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei. „Jesteśmy dumni z polskiej historii i narodowych osiągnięć, dlatego stworzyliśmy projekt «Z Wielkopolski do Wolnej Polski. Młodzi o 27 grudnia 1918 roku». Zapraszamy Państwa do udziału w nim już dziś” – dodał.

Dodatkowo w marcu Enea zorganizuje także konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Zadaniem uczestników będzie przedstawienie Powstania Wielkopolskiego za pośrednictwem różnych form, np. filmu czy animacji. Do udziału mogą zgłosić się uczniowie, nauczyciele historii oraz dyrektorzy szkół z całej Polski.

Enea projekt realizuje wspólnie z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych w partnerstwie z Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Więcej szczegółów na stronie https://1918pamietamy.enea.pl/.

W obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego włączyła się także TVP3 Poznań; Enea partneruje cyklowi programów i koncertów. Na antenie TVP3 Poznań będzie można obejrzeć m.in.: 27 grudnia 2020 r. o godz. 18:50 film zrealizowany przez Towarzystwo Naukowe im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu „Mikro historie Powstania Wielkopolskiego”, a 28 i 29 grudnia 2020 r. także o 18:50 musical Virtuoso z Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Grupa Enea wspiera rozwój pasji naukowych, sportowych i artystycznych młodych ludzi poprzez program stypendialny Enea Akademia Talentów. Dodatkowo siedemnaście szkół branżowych objętych jest patronatem Grupy. Uczniowie kształcący się w kierunkach energetycznych korzystają z zajęć praktycznych prowadzonych przez specjalistów z Grupy Enea. Szkoły mogą liczyć na doposażenie pracowni w urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu. Od 2018 r. Grupa kształci studentów Politechniki Poznańskiej w ramach studiów dualnych, w czasie których uczą się zawodu w rzeczywistym środowisku pracy. Od dwóch lat jest także partnerem ogólnopolskiej olimpiady dla uczniów i studentów Zwolnieni z Teorii.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama