Ewa Kowalewska: jesteśmy samotną wyspą chroniącą poczęte dzieci na terenie całej Europy

„Polska broni dziś ważnych wartości związanych z obroną życia. Musimy mieć jednak świadomość , że w Europie jesteśmy samotną wyspą. To jest sytuacja trudna” – mówi Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska, komentując sytuację po roku od wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

22 października 2020 r. TK orzekł, że tzw. przesłanka eugeniczna umożliwiająca dokonywanie legalnej aborcji w Polsce jest niezgodna z Konstytucją. Jak podkreśla działaczka pro-life, dziś bardzo ważna jest wierność swoim zasadom, ale też umiejętne przekazywanie ich młodszym pokoleniom Polaków.

Odnosząc się do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego tzw. przesłankę eugeniczną umożliwiającą dokonanie legalnej aborcji za niezgodną z Konstytucją, Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska podkreśla, że wyrok ten był oczywisty i spodziewany przez wszystkich, także przez osoby znające system prawny w Polsce. „Był to wyrok długo oczekiwany” – mówi, podkreślając wartość orzeczenia.

Zwraca jednak uwagę, że reakcja na publikację wyroku ujawniła zmiany społeczne, których prawdopodobnie wiele osób w Polsce nie dostrzegało. „Wpływ mediów społecznościowych, łatwość ulegania hasłom propagandowym” – to jest duże wyzwanie dla Kościoła i dla ruchów pro-life – mówi Ewa Kowalewska.

„Możemy być dumni, że opierając się o naszą konstytucję, bronimy życia prenatalnie chorego dziecka. Mamy za sobą doświadczenia praktyk eugenicznych, stosowanych w czasach II Wojny Światowej. Pamięć o tym powinna być przekazywana młodym”.

Należy pamiętać, że w tej chwili jesteśmy samotną wyspą chroniącą poczęte dzieci na terenie całej Europy. Jest to trudna sytuacja! Nic dziwnego, że Polska jest atakowana ze wszystkich stron, na różnych frontach i pod każdym możliwym pretekstem. Polska broni swoich chrześcijańskich wartości, więc jest jak kamień, który leży na drodze i o który inni się potykają – podkreśla. „Na to się zwraca za mało uwagi. Wiemy jednak, że kwestia pro-life jest jak papierek lakmusowy, którym od razu widać współczesne dylematy i podziały” – zaznacza.

„Presja w wymiarze całego świata jest w tej chwili bardzo poważna, dlatego postawa Polski ma tym większe znaczenie i tym bardziej powinniśmy się trzymać fundamentów” – mówi Ewa Kowalewska.

Jej zdaniem, dzisiaj jest bardzo istotne, aby ochronić obecny stan prawny i dbać o świadomość społeczną, która jest gwarancją tej ochrony. Oby jak najwięcej Polaków było głęboko przekonanych, że życie każdego człowieka, również nienarodzonego, również chorego lub niepełnosprawnego – jest wartością konstytucyjną i powinno być chronione. Ewa Kowalewska podkreśla, że pokolenie „Solidarności”, pokolenie wielkiej zmiany ustrojowej, powinno zrobić wszystko co możliwe, aby przekazać te swoje wartości młodym.

maj / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama