Jak dobrze przeżyć Triduum Paschalne mimo pandemicznych obostrzeń?

Ks. Krzysztof Porosło i ks. Jacek Bernacik zachęcają, by Triduum Paschalne celebrować w domach, we wspólnotach rodzinnych. Kapłani przygotowali materiały, których można użyć jako „swoistego rytuału do liturgii celebrowanej w domowym Kościele”.

Materiały przygotowali w zeszłym roku, kiedy okazało się, że większość osób nie będzie mogła uczestniczyć w Triduum Paschalnym w kościele. „Niestety, ale wciąż są aktualne z racji trwającej pandemii. Materiały – ufamy – mogą pomóc w przeżywaniu Triduum Paschalnego wszystkim, którzy nie będą mogli uczestniczyć w celebracjach Triduum” – czytamy na stronie baptysterium.pl, gdzie można znaleźć komplet materiałów, podzielonych na poszczególne dni Triduum Paschalnego.

„Nie mogąc uczestniczyć w celebracjach liturgicznych w naszych kościołach i parafiach, nie tracimy możliwości głębokiego przeżycia tych świąt i doświadczenia we własnym życiu, że Chrystus umarł dla mojego zbawienia, że na krzyżu moje grzechy zostały pokonane Jego miłością, że w moim życiu zabłysło światło Jego zmartwychwstania i nadziei” – podkreślają duszpasterze.

Oprócz przygotowania modlitw, fragmentów Pisma Świętego i rozważań kapłani nagrali także filmy z komentarzami do kolejnych dni Triduum Paschalnego. Jak wyjaśniają, z materiałów można korzystać na dwa sposoby.

Pierwszy to wykorzystanie ich jako „swoistego rytuału do liturgii celebrowanej w domowym Kościele, gdzie cała rodzina gromadzi się na modlitwie przy rodzinnym stole”.

„Wtedy, kiedy w rodzinnej parafii rozpoczyna się celebracja Triduum Sacrum, również w rodzinach rozpoczyna się modlitwa, której przewodniczy głowa rodziny (ewentualnie ktoś inny z dorosłych). Wtedy zachęcamy do przeprowadzenia tej celebracji krok po kroku, ze wszystkimi jej elementami, szczególnie liturgią słowa i komunią duchową” – tłumaczą autorzy.

Druga forma dotyczy osób, które będą oglądać transmisję celebracji Triduum Paschalnego. „Wtedy zachęcamy do modlitwy i duchowej łączności z oglądaną celebracją. Poniższe materiały mogą pomóc w przeżyciu liturgii słowa czy w akcie komunii duchowej” – piszą duszpasterze. Zachęcają też, by przed lub po obejrzeniu transmisji wspólnie z rodziną odmówić odpowiednią część liturgii godzin, porozmawiać o usłyszanym słowie czy przeżyć w rodzinie niektóre znaki – takie jak wzajemne obmycie nóg czy adoracja krzyża.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama