Kard. Wyszyński jest wzorem odważnego głoszenia prawdy możnym tego świata

Pamiętajmy, że w 1978 r., Kościół wydawał się chwiać i być w odwrocie niemal w całym świecie. Wyszyński pomógł tymczasem w budowie silnego i żywiołowego katolicyzmu w Polsce. To z pewnością był jeden z czynników, który uczynił Karola Wojtyłę atrakcyjnym kandydatem na papieża – powiedział George Weigel.

W rozmowie z PAP biograf Jana Pawła II wskazał, że beatyfikowany 12 września kard. Stefan Wyszyński „jest dziś ważnym wzorem tego, jak odważnie dawać świadectwo i głosić prawdę możnym tego świata”. Podkreślił, że odwaga kard. Wyszyńskiego w głoszeniu prawdy w komunistycznym świecie jest trwałą częścią jego dziedzictwa.

„Wyszyński pokazał w ten sposób, że istnieje punkt, w którym elastyczność i dialog się wyczerpuje i gdzie zaczyna się zdecydowane dawanie świadectwa” – powiedział teolog. Zwrócił uwagę, że kard. Wyszyński miał wielki wpływ na społeczeństwo, ponieważ cieszył się autorytetem większym niż ówczesne władze. Teolog przypomniał też, że nie wszyscy hierarchowie Stolicy Apostolskiej byli zadowoleni z twardej postawy kard. Wyszyńskiego. Wielu chciało negocjować i układać się z komunistami.

Weigel dodał też, że postawa kard. Wyszyńskiego i to, w jaki sposób kierował Kościołem w Polsce, przyczyniły się do wyboru Karola Wojtyły na papieża.

„Pamiętajmy, że w 1978 r., Kościół wydawał się chwiać i być w odwrocie niemal w całym świecie. Wyszyński pomógł tymczasem w budowie silnego i żywiołowego katolicyzmu w Polsce. To z pewnością był jeden z czynników, który uczynił Karola Wojtyłę atrakcyjnym kandydatem na papieża” – ocenił.

Źródło: dzieje.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama