reklama

Kraków miastem „równości”? Prezydent miasta objął patronatem imprezę LGBT

Coraz więcej instytucji – także publicznych – firmuje inicjatywy środowiska LGBT. Teraz dołączył do nich prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który po raz pierwszy objął patronatem odbywający się od kilkunastu lat Marsz Równości. Wydarzenie ma się odbyć 14 sierpnia – w przeddzień maryjnego i patriotycznego święta.

„Ależ dziś jest dzień wyjątkowy! Prezydent Jacek Majchrowski objął Marsz Równości w Krakowie swoim honorowym patronatem!” – poinformowała na Facebooku Nina Gabryś, pełnomocnik prezydenta ds. polityki równościowej.

Marsz Równości zwykle odbywał się w maju, ale ze względu na pandemię zdecydowano o jego przeniesieniu – wydarzenie zaplanowano na 14 sierpnia.

Jak napisała N. Gabryś, prezydent Majchrowski „ma nadzieję, że wydarzenie «przebiegnie w pogodnej atmosferze i będzie doskonałą formą promowania postaw otwartych na różnorodność»”.

„Marsz równości w Krakowie odbywa się od wielu lat, jest to przestrzeń wspólna, bezpieczna, przestrzeń radosna, gdzie każdy może być sobą, bo miłość nikogo nie wyklucza. Pracujemy intensywnie, by Kraków stawał się miastem równości, inicjujemy projekty, wspieramy ngosy, tworzymy narzędzia wsparcia, bo #dyskryminacjimowimynie” – napisała przedstawicielka prezydenta, uzupełniając swój wpis m.in. tęczowymi flagami.

Jeszcze rok temu prezydent Krakowa opierał się wezwaniom do okazania solidarności zatrzymanym w Warszawie aktywistom LGBT. O takie działania upominała się m.in. Partia Razem. „Żądamy, aby Prezydent Krakowa i Radni Miasta Krakowa przekuli swoje słowa w czyny i wykonali gest solidarności, razem z flagą miasta wywieszając tęczowe flagi z okien Urzędu Miasta Krakowa” – napisali w apelu członkowie Partii Razem, posłanka Daria Gosek-Popiołek, członkowie Federacji Znaki Równości oraz Atlasu Nienawiści.

Zgody prezydenta jednak nie było. „Chcemy uniknąć wrażenia, że jakakolwiek grupa społeczna jest przez nas wyróżniana” – tłumaczyła rzeczniczka prasowa Jacka Majchrowskiego Monika Chylaszek, cytowana przez „Gazetę Wyborczą”. Argumentowała, że magistrat „to budynek wszystkich mieszkańców. A flaga inna niż Krakowa, Polski czy Unii Europejskiej mogłaby zostać odebrana jako wyróżnienie jednej z grup społecznych”.

Michał Wałach na łamach Pch24.pl zwraca uwagę, że objęcie przez prezydenta Majchrowskiego patronatem tegorocznego Marszu Równości „jest tym bardziej dotkliwe, że tegoroczny marsz wyznawców doktryny homoseksualizmu politycznego odbędzie się pod Wawelem 14 sierpnia – a więc w przeddzień wielkiego święta Maryjnego oraz narodowego”.

„Tymczasem ostatnie lata pokazały, że po paradach «równości» spodziewać można się wszystkiego – z drwinami z Pana Boga oraz Najświętszej Maryi Panny i profanacjami katolickich świętości włącznie – tylko nie równości dla katolików, zaś owe skandaliczne procedery stają się nie tylko coraz częstsze, ale i przybierają na radykalizmie” – podkreśla M. Wałach.

Niedawno w kontekście ideologii LGBT głośno było także o innej krakowskiej instytucji – Uniwersytecie Jagiellońskim. W przeprowadzanej tam ankiecie uczestnicy mogli wybrać płeć spośród pięciu opcji, określając siebie jako mężczyznę, kobietę, transkobietę, transmężczyznę lub osobę niebinarną. Uczelnię mocno skrytykowali m.in. małopolska kurator oświaty Barbara Nowak i prof. Ryszard Legutko.

Źródła: pch24.pl, krakow.wyborcza.pl

Czytaj także:

LGBT w murach najstarszej polskiej uczelni

Uczelnia ma służyć przekazywaniu wiedzy, a nie dzielić ludzi ze względu na seksualność

Gender i wymyślanie nierówności. Prof. Ryszard Legutko pisze do rektora UJ

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao