Matka, która rozrywa kajdany

W krakowskim kościele Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty znajduje się wizerunek Maryi, czczonej jako Matka Boża od Wykupu Niewolników. Obok obrazu jako wotum umieszczone zostały... kajdany ofiarowane w 1633 roku przez uwolnionego skazańca. Jej wspomnienie obchodzimy 24 września.

Świątynię łatwo odnaleźć. Kościół nie tylko znajduje się blisko Rynku Głównego (na rogu ulic św. Jana i św. Tomasza). Zwraca także uwagę oryginalną, różową fasadą. Otoczenie samego obrazu, umieszczonego w ołtarzu głównym, także jest nietypowe.

„Roku Pańskiego 1633 jeden więzień w zamku krakowskim już na placu pod mieczem będąc, rodem z Prus, przez przyczynę Najświętszej Panny od srogiej śmierci wybawiony jest, którego towarzyszów srodze pokarano, ręce poobcinano, potem ćwiartowano, a on za ratunkiem N. P., której się oddał w swym przypadku wolnym został” – zapisano w księdze cudów i łask. Kajdany, w które był zakuty, cudownie uwolniony ofiarował do kościoła, gdzie znajdują się do dzisiaj. Właśnie wtedy Maryja czczona w krakowskim kościele otrzymała swój tytuł – Matki Bożej od Wykupu Niewolników.

Matka Boża Świętojańska otacza jednak opieką nie tylko więźniów i niewolników. Jest uważana za patronkę szeroko rozumianej wolności i tych, którzy o tę wolność walczą. 23 lutego 1684 roku przed jej obrazem modlił się wracający spod Wiednia król Jan III Sobieski. O jej pomoc w walce z rosyjskim okupantem prosił 24 marca 1794 roku, w dniu przysięgi na krakowskim rynku, Tadeusz Kościuszko. Tytuł Matki Wolności nadał Matce Bożej od Wykupu Niewolników bp Karol Wojtyła, który w 1964 koronował obraz.

„Matko Wolności, dlatego nazwano Cię Matką Niewolników, że zawsze przywracałaś wolność więźniom, a przywracałaś ją nie tylko w znaczeniu zewnętrznym, fizycznym, ale w znaczeniu duchowym” – mówił bp Wojtyła.

„Tytuł obrazu jest wyjątkowy i bardzo aktualny na dzisiejsze czasy ogromnego zniewolenia grzechem, nałogami, a także z powodu zagrożenia wolności politycznej” – mówiła przy okazji 50. rocznicy koronacji obrazu s. Renata Gąsior ze zgromadzenia prezentek. Siostry od niemal trzech wieków opiekują się kościołem i obrazem MB od Wykupu Niewolników.

„Współczesnych form zniewolenia, zwłaszcza dotykających ludzi młodych, jest coraz więcej. I trzeba, aby rodzice, nauczyciele, pracodawcy i ludzie młodzi to sobie uświadomili, by w porę podjęli działania, aby ratować zniewolonych i zapobiegać nowym zniewoleniom” – podkreśla prezentka.

Matka Boża od Wykupu Niewolników jest wspominana 24 września.

Źródła: Gość Krakowski, Cuda i Łaski Boże

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama