Niezwykła animacja o Wandzie Modlibowskiej – wybitnej polskiej lotniczce

Z okazji Dnia Kobiet Fundacja PGE, Fundacja na rzecz Wielkich Historii oraz Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego przygotowały animację o Wandzie Modlibowskiej, polskiej lotniczce, pilotce szybowców i pionierce krajowego lotnictwa.

Wanda Modlibowska była kobietą niezwykłą. Przed wybuchem II Wojny Światowej, była związana z Aeroklubem Poznańskim. Wielokrotnie pobijała rekord Polski w lotach szybowcem. O jej sukcesach rozpisywała się prasa. Trzykrotnie wybierano ją do zarządu Aeroklubu Poznańskiego. W 1937 roku pobiła rekord świata, spędzając za sterem szybowca ponad 24 godziny. Jej główną konkurentką w szybownictwie była Niemka Hanna Reitsch, zwana „ulubienicą Hitlera”.

W czasie działań wojennych, brała udział w kampanii wrześniowej jako pilot łącznikowy, a następnie w wyzwalaniu polskich pilotów z internowania w Rumunii. Była pierwszą emisariuszką wysłaną przez Rząd RP do Polski. Pracowała jako kurier w Delegaturze Rządu RP na Kraj i w tym czasie sześciokrotnie przekraczała granicę Polski, przewożąc meldunki i dokumenty. Wanda Modlibowska dowodziła także komórką szyfrów przy dowódcy polskiego podziemia, zapewniając stały kontakt z rządem w Londynie. W czasie Powstania Warszawskiego brała udział w walce jako żołnierz Armii Krajowej. Po wojnie była represjonowana przez komunistyczne władze. Wanda Modlibowska zmarła w 2001 roku w wieku 92 lat, a od 2003 roku Aeroklub Poznański nosi jej imię.

Fundacja PGE prowadzi działania społeczne m.in. nastawione na edukację i pielęgnowanie pamięci historycznej. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Fundacja PGE prowadzi również projekt „Tablice pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II Wojny Światowej.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii od 2008 roku działa na polu edukacji historycznej. W swoich działaniach odkrywa dziedzictwo i przeszłość na nowo, wykorzystując nowoczesne technologie w procesach digitalizacji i udostępniania szerokiej publiczności zbiorów, archiwów oraz kolekcji. Fundacja tworzy między innymi narracyjne wystawy w internecie (np. kosciuszko.wielkiehistorie.pl), udostępnia innowacyjne narzędzia do nauki historii (np. aplikacja ToTuBy).

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego jest projektem autorskim realizowanym przez Fundację na rzecz Wielkich Historii, finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji PGE oraz Fundacji PZU.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama