Paraolimpiada w Tokio: polscy brązowi medaliści podejrzani o doping

Kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy zdobyli brązowy medal na dystansie 4000 m w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio, są podejrzani o stosowanie zabronionej erytropoetyny - poinformowała Polska Agencja Antydopingowa.

„Wyniki próbek oraz opinie ekspertów międzynarodowych wskazują jednoznacznie na stosowanie erytropoetyny, która nie została naturalnie wytworzona przez organizm. Mamy do czynienia z najpoważniejszym oraz najpewniej celowym oszustwem dopingowym. W sporcie nie ma miejsca na takie haniebne praktyki, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu oraz barw narodowych” - powiedział cytowany przez PAP dyrektor POLADA Michał Rynkowski.

„Informacja o potwierdzonym przypadku dopingu dotarła do POLADA 26 sierpnia. Po dokonaniu wewnętrznej weryfikacji, sportowcy zostali poinformowani o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych następnego dnia. W przypadku potwierdzenia analiz próbek B i po wydaniu ostatecznej decyzji właściwych organów zawodnikom grozi odebranie tytułu brązowych medalistów, a także 4-letnia dyskwalifikacja” - donosi PAP.

Jak podaje portal rmf24.pl, Marcin Polak już został zawieszony przez Międzynarodową Unię Kolarską i nie będzie mógł wystartować w sobotniej jeździe indywidualne na czas na dystansie 1000 metrów. 

Ubolewanie wyraziło także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. „Zdecydowanie podkreślamy, że doping jest niezgodny z duchem sportowej rywalizacji i nie ma dla niego miejsca ani przyzwolenia w sporcie” - napisano w komunikacie na stronie ministerstwa.

Źródła: pap.pl, rmf24.pl, gov.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao