reklama

Powstał „Katechizm dla średnio zaawansowanych” we współpracy z osobami świeckimi!

Trzej Opolanie napisali nowy katechizm dla osób dorosłych. Książka nosi tytuł „Katechizm dla średnio zaawansowanych” i jest adresowana przede wszystkim do tych, którzy na jakimś etapie edukacji przestali chodzić na lekcje katechezy, a chcą uzupełnić wiedzę religijną.

„Zwrot „średnio zaawansowanych” nie oznacza, że napisaliśmy katechizm dla odbiorców, którzy są daleko od Pana Boga” – mówi ks. prof. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego opolskiej kurii, pracownik naukowy Wydziału Teologicznego UO oraz współautor książki. Autorami są także dwaj długoletni katecheci świeccy, Piotr Bechta z Kędzierzyna-Koźla i Zdzisław Pytka z Olesna. „Chcieliśmy raczej podkreślić - dodaje ks. prof. Kostorz - że każdy z nas, może zrobić coś więcej dla swojej wiary i dać o Chrystusie lepsze świadectwo. Adresujemy tę książkę przede wszystkim do tych osób, którzy na jakimś etapie życia zrezygnowały z katechezy, ale pragną przystąpić do sakramentów bierzmowania lub małżeństwa. Może być też ona pomocą dla rodziców i chrzestnych przed chrztem dziecka”.

Katechizm został pomyślany także jako pomoc duszpasterska adresowana do każdego, kto chce pogłębić wiedzę religijną, a w konsekwencji wiarę. Katechizm został oparty na „Katechizmie Kościoła katolickiego”. Ma on formę pytań i odpowiedzi, które zostały podzielone na trzy części: „Nasza wiara” (czym jest wiara, po co modlitwa, kim jest Jezus) „Nasz Kościół” (Kościół i sakramenty), „Życie chrześcijańskie” (przykazania, jak działa sumienie, czym jest prawo moralne, obecność Boga w codzienności).

Całość uzupełnia obszerny aneks, a w nim tzw. mały katechizm, czyli zebrane razem najistotniejsze prawdy wiary, najważniejsze modlitwy oraz poparte komentarzem obrzędy czterech sakramentów – chrztu, bierzmowania i małżeństwa i namaszczenia chorych. Do katechizmu dołączony został audiobook, zawierający audycje tematycznie nawiązujące do zawartości katechizmu. Katechizm został wydany przez opolskie Wydawnictwo Świętego Krzyża i tam jest dostępny.

źródło: kda / Opole/ KAI

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao