Pozew wobec Joanny Senyszyn i Roberta Biedronia za znieważenie Jana Pawła II

Posłowie Robert Biedroń i Joanna Senyszyn oskarżali Jana Pawła II o rzekomy udział w procederze pedofilii. W związku z tym Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II oraz Fundacja Instytut Działalności Religijnej wystąpiły z pozwami przeciwko politykom.

Poprzez znieważenie dobrego imienia ich patrona, naruszone zostały bowiem także ich dobra osobiste. Organizacje reprezentuje Instytut Ordo Iuris.

Robert Biedroń, w programie telewizyjnym „Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News, wypowiadał się na temat przestępczości wobec nieletnich w Kościele katolickim. W czasie rozmowy stwierdził, że cieszyłby się „gdyby powstał taki plac, na przykład, ofiar Jana Pawła II". Z kolei Joanna Senyszyn w swoich wpisach na portalach społecznościowych Twitter i Facebook wskazała, że za wiedzą i zgodą Jana Pawła II kardynał Stanisław Dziwisz miał „kręcić pedofilskie lody”. Powiedziała również, że „za papieską ochronę dla pedofila Degollado przekazywał Wojtyle ogromną kasę od Legionistów Chrystusa”, a na kardynała Dziwisza „zwala się przestępstwa Jana Pawła II”. Politycy w swoich wypowiedziach stwierdzili więc, że Jan Paweł II miał wyrządzać dzieciom szkody związane z ich wykorzystaniem seksualnym, a także wprost zarzucili papieżowi działalność przestępczą na tle pedofilskim, nie podając żadnego argumentu na postawioną tezę.

W związku z tym, Instytut Ordo Iuris objął pomocą prawną Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II oraz Fundację Instytut Działalności Religijnej, która prowadzi program formacyjny dla mężczyzn pod nazwą „Zakon Rycerzy Jana Pawła II”. Zadaniem obu wymienionych organizacji jest, przede wszystkim, upowszechnianie wiedzy o Janie Pawle II, jego pontyfikacie oraz promocja jego nauczania. Twierdzenie przywołanych posłów, którymi pomawiają Jana Pawła II o działalność przestępczą na tle pedofilskim, nie tylko godzi w dobre imię tych organizacji, ale w sens ich działalności, która polega na kultywowaniu pamięci papieża Polaka. Ze wspomnianych wypowiedzi wynika, że swoim działaniem organizacje te propagują i upowszechniają wiedzę oraz pielęgnują pamięć o przestępcy odpowiedzialnym za krzywdzenie dzieci w sposób zasługujący na szczególne potępienie.

Wygłoszone przez Joannę Senyszyn i Roberta Biedronia nieprawdziwe informacje, sugerujące uczestnictwo patrona tych organizacji w pedofilskim procederze, naraża je na utratę zaufania, podważając ich wiarygodność i legitymację do kontynuowania dotychczasowej działalności. W związku z tym i Stowarzyszenie i Fundacja wystąpiły z pozwami przeciwko politykom, żądając usunięcia skutków naruszenia ich dobrego imienia, w szczególności przeprosin dokonanych w sposób adekwatny do charakteru i rodzaju naruszenia oraz zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

„Nigdy nie myśleliśmy, że będziemy musieli powołać program w obronie bezkompromisowego obrońcy praw człowieka, osoby, która przyczyniła się tak znacznie do obalenia zbrodniczego reżimu komunistycznego w wielu krajach. W ostatnich miesiącach nasiliły się jednak ataki i kłamstwa na temat Jana Pawła II, zarzucające mu wręcz czerpanie korzyści z przestępstw na szkodę dzieci” – zaznaczył adw. dr Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Źródło: Ordo Iuris


« 1 »

reklama

reklama

reklama