Przebywający w angielskim szpitalu Polak w śpiączce znów dostaje wodę i pożywienie

Mężczyzna za zgodą brytyjskiego sądu miał zostać odłączony od aparatury. O zmianę tej decyzji wciąż walczy część jego rodziny. W poniedziałek sąd odmówił im prawa do apelacji. „Spodziewaliśmy się tego” - przyznaje siostra Polaka.

Podkreśla, że to daje rodzinie podstawę do ponownego zgłoszenia sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. „Brat ma na razie podłączoną wodę i odżywanie do środy, do 19.00” – informuje.

W grudniu brytyjski sąd na wniosek lekarzy ze szpitala w Plymouth zdecydował, że Polak może zostać odłączony od aparatury, podającej wodę i pożywienie. Uznał bowiem, że nie ma szans na poprawę stanu mężczyzny.

Decyzję zaakceptowała żona mężczyzny, ale sprzeciwiły się jej matka, dwie siostry i siostrzenica Polaka. W czasie kolejnych etapów sądowej walki mężczyzna kilkukrotnie był już odłączany od aparatury. Najdłużej był pozbawiony wody i pożywienia od 24 do 28 grudnia. Sprawa już raz była skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Więcej: Dzisiaj do godz. 16 powinna zapaść decyzja ETPC w sprawie życia lub śmierci Polaka

W sprawę zaangażowało się m.in. Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, które napisało do prezydenta, premiera, ministra spraw zagranicznych oraz do ministra zdrowia.

„Decyzją Sądu Opiekuńczego ma on być pozbawiony jedzenia i picia, a przez to skazany na śmierć głodową. Jednocześnie Sąd Opiekuńczy nakazuje otoczenie go opieką paliatywną tak, aby jak najmniej cierpiał. Nie zgadzamy się z takim rozumieniem opieki paliatywnej” – napisali lekarze o sytuacji mężczyzny. 

„Leczenie i opieka paliatywna polegają na utrzymywaniu życia aż do naturalnej śmierci, oczywiście bez stosowania środków nadzwyczajnych (nieproporcjonalnych). Zapewnienie płynów i pokarmów, gdy chory jest w stanie je przyjąć i przyswoić, samodzielnie oddycha, nie jest żadnym środkiem nadzwyczajnym, terapią daremną, ale podstawową czynnością pielęgnacyjną wobec chorego, nawet jeśli płyny i pokarmy podawane są za pomocą różnych urządzeń medycznych” – podkreślili.

Czytaj także:

Szpital w Anglii odłączył będącego w śpiączce Polaka od wody i pożywienia

Ordo Iuris interweniuje w ONZ ws. Polaka zagrożonego eutanazją

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy apeluje o pomoc Polakowi zagrożonemu eutanazją

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao