#RedWeek: Marsz milczenia w Poznaniu, Jasna Góra w kolorze czerwonym

Pod hasłem „Zabijani w ciszy” ulicami Poznania przeszedł marsz milczenia, który wpisuje się w ogólnoświatową akcję #RedWeek. Tego samego dnia, w sobotę, jasnogórska wieża została podświetlona na czerwono. To symbol krwi przelanej przez chrześcijan z miłości do Chrystusa.

Międzynarodowa kampania #RedWeek ma przypomnieć o dramacie chrześcijan prześladowanych za wiarę. Według jednego z raportów, na świecie jest ich nawet 400 mln. Akcja, w trakcie której kościoły, budynki i pomniki są podświetlane na czerwono, objęła m.in. Koloseum w Rzymie i figurę Chrystusa w Rio de Janeiro. W Polsce do kampanii dołączyło Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. 20 listopada wieża jasnogórska zajaśniała na czerwono.

Główne obchody #RedWeek w Polsce odbywały się w Poznaniu. Z Placu Wolności wyruszył marsz milczenia, który dotarł do Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Szewskiej. „W wydarzeniu udział wzięło ok. 70 osób, w tym młodzi ludzie i studenci” – mówi Tomasz Zawal, główny organizator, dyrektor regionalnego biura PKWP. Marsz przeszedł pod hasłem „Zabijani w ciszy”.

„Wielu uczestników miało czerwone elementy stroju. Większość niosła ze sobą lampki w kolorze czerwonym” – podkreśla Tomasz Zawal. Dodaje, że osoby, które wzięły udział w wydarzeniu, „niosły tablice z biogramami chrześcijan  zabitych w ciągu ostatnich dwóch lat z nienawiści do wiary”.

Przed Kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia odczytane zostały historie dwóch dziewcząt, porwanych przez islamskich fundamentalistów. „Zostały przymuszone do przejścia na islam i zamążpójścia. Toczyły batalie z wymiarem sprawiedliwości” – mówi dyrektor Biura PKWP w Poznaniu. „Po uzyskaniu wolności nadal są prześladowane, muszą się ukrywać. Nie mogą wrócić do normalnego życia. Zostały zgwałcone” – dodaje.

Marsz milczenia zakończyła wspólna modlitwa w intencji prześladowanych. Uczestnicy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W wydarzeniu udział wziął ks. bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej. „Powiedział do nas ważne słowa. Zwrócił uwagę, że istotą prześladowań jest próba degradacji człowieka” – podkreśla Tomasz Zawal. „Obecność Jezusa w każdym z prześladowanych ma przynaglać nas do tego, abyśmy wołali i stawali w ich obronie” – tłumaczy.

Po błogosławieństwie ks. bp. Zdzisława Fortuniaka w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej odbyła się Msza św. W kampanię #RedWeek – obok Poznania i Jasnej Góry – włączyła się także Parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie.
Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło zaprosił proboszczów, by wzięli udział w akcji w kolejnych latach. „Są kościoły, gdzie jest to technicznie proste” – mówi. „RedWeek to znak zwrócenia uwagi, że nasi Bracia i Siostry są zabijani tylko dlatego, że są chrześcijanami” – podkreśla.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao