„TAK” dla łączenia macierzyństwa z pracą zawodową

Macierzyństwo a aktywność zawodowa? Czy to w ogóle może się udać? Na te i inne pytania próbowały odpowiedzieć kobiety, które wzięły udział w spotkaniu z Magdaleną Szefernaker, autorką książki „Mama na obcasach”, szczęśliwą żoną oraz mamą Stasia i Jasia.

Wydarzenie odbyło się w ramach Warszawskiego Klubu Kobiet.
    
Wśród zaproszonych gości były bohaterki publikacji: Barbara Socha, prywatnie mama piątki dzieci, a zawodowo, od 2019 roku wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz Ania Skórzyńska, mama trójki pociech i założycielka firmy „Szumisie, Szumiące Misie”.

W kobiecym gronie i niezwykle sprzyjającej atmosferze odbyła się dyskusja na temat tego, czy da się pogodzić macierzyństwo z karierą zawodową i czy rzeczywiście cena, jaką trzeba zapłacić realizując się jako mama jest aż tak wysoka. Panie próbowały odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest połączenie dwóch światów: bycia mamą i nie rezygnowania z marzeń, spełniania pasji, w tym także tych zawodowych.

„Postawienie granic, wyważenie czasu pomiędzy obowiązkami a rodziną jest bardzo ważne. Nie chodzi o bycie superbohaterką, klucz tkwi we właściwym określeniu priorytetów” – powiedziała Ania Skórzyńska.

Kobiety często boją się prosić o pomoc i wsparcie ze strony mężczyzny. Ojcowie również potrzebują relacji z dziećmi i okazuje się, że panowie coraz bardziej świadomie uczestniczą w życiu rodzinnym. Macierzyństwo wiąże się z trudami, okupione jest ciężką pracą i łzami, ale badania pokazują, że pomaga również rozwijać się zawodowo. Co może pomóc? - Wyrozumiałość wobec samej siebie, dialog i umiejętność cieszenia się chwilami jest w byciu mamą kluczowe - podkreśliła autorka książki „Mamy na obcasach”.

Spotkanie stało się inspiracją do wymiany spostrzeżeń dotyczących współczesnych wyzwań łączenia pracy z wychowywaniem dzieci.

-Każda decyzja jest sztuką rezygnacji, młode kobiety boją się dziś rezygnować z przyjemności, zawodowych projektów, a tak naprawdę rezygnując z „opcji” rodzina, rezygnują z czegoś o wiele ważniejszego - stwierdziła Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej. 

Bohaterki „Mamy na obcasach” zwróciły uwagę na nowe możliwości, które niesie ze sobą macierzyństwo. Szybkość reakcji, dobra organizacja czasu pracy, ściśle wytyczone cele - to tylko niektóre z cech, które nabyły dzięki swoim dzieciom.

Po spotkaniu uczestnicy wydarzenia mieli okazję porozmawiać z Magdaleną Szefernaker i zakupić jej książkę z autografem.

Family News Service


 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao