„Tradycja kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała” zostanie wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

Tradycja układania kwietnych kobierców na Boże Ciało kultywowana jest od ponad 200 lat w Spycimierzu, parafii diecezji włocławskiej.

Wniosek skierowany do UNESCO, którego inicjatorem był Spycimierz, obejmuje jeszcze te same tradycje w czterech wsiach województwa opolskiego – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu. Tradycja kwietnych dywanów zostanie wpisana 16 grudnia br. na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

W tym dniu (16 grudnia br.) organizowane jest w Spycimierzu/Uniejowie połączenie online z Paryżem, a 17 grudnia 2021 r. odbędzie się uroczystość z tej okazji w kościele parafialnym w Spycimierzu, której głównym punktem będzie Msza św. celebrowana przez ks. biskupa Krzysztofa Wętkowskiego.

Tradycja układania kwietnych kobierców na Boże Ciało kultywowana jest od ponad 200 lat w Spycimierzu, parafii diecezji włocławskiej, położonej niedaleko Uniejowa w centralnej Polsce. Mieszkańcy Spycimierza układają przed świętem Bożego Ciała kwiecisty dywan, długości ponad 1 kilometra, po którym przechodzi procesja. Ustawiane są także specjalne bramy zbudowane z gałązek i ozdobione kwiatami.

Na kilka dni wcześniej, zazwyczaj od niedzieli poprzedzającej święto, całe rodziny zbierają kwiaty na polach, kłosy zbóż, liście, gałązki drzew, mchy. Dywan jest przygotowany według wcześniej narysowanych wzorów, które są wypełnione później płatkami kwiatów ogrodowych i polnych, także całymi kwiatami, liśćmi, kamykami i piaskiem.

W dniu Bożego Ciała od rana w prace ułożenia dywanu angażują się nie tylko mieszkańcy Spycimierza, ale sąsiednich wsi, które należą do parafii. Wśród ułożonych motywów dominują symbole religijne i patriotyczne, ale też piękne wizualnie kompozycje. Procesja, która rozpoczyna się po południu przechodzi wprost po kwietnym dywanie.

„Cieszymy się bardzo i wzruszenie nas ogarnia, że po naszych drogach Pan Jezus idzie w tak bogatej oprawie” – mówi jedna z mieszkanek Spycimierza na filmie dołączonym do wniosku dla UNESCO.

Każdego roku do Spycimierza na Boże Ciało przyjeżdżają wierni, ale i turyści z całej Polski. Przez tę małą miejscowość w dzień Bożego Ciała potrafi przewinąć się nawet 40 tysięcy osób.

Wniosek o wpis polskich kwiatowych dywanów na Listę UNESCO złożył w marcu 2020 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jest to wspólny wniosek Spycimierza (gmina Uniejów) i 4 parafii z województwa opolskiego.

Już wcześniej, w 2018 r. minister wpisał „Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu” na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stało się to na wniosek Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i ówczesnego proboszcza parafii ks. Wojciecha Kaźmierczaka.

Komisja UNESCO umieściła kwiatowe dywany wśród pięciu najlepiej ocenionych wniosków. Oceniający wyrazili uznanie za „za przygotowanie dobrze opracowanej dokumentacji oraz dobrze przygotowany film wideo, który świadczy o dużym zaangażowaniu społeczności”, czytamy w opinii.

„Dywany kwiatowe na procesje Bożego Ciała” to jedyna tradycja katolicka z Europy i jedna z czterech ze świata, która zostanie wpisana w tym roku na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

gie / Spycimierz

« 1 »

reklama

reklama

reklama