Trzeba kupić bilet, żeby pomodlić się w katedrze wawelskiej? Rzecznik wyjaśnia

„Wejście do katedry poza godzinami liturgicznymi jest biletowane, chyba że ktoś zgłosi służbom, że chce się pomodlić. Nigdy nasza służba kościelna nie zabroniła tego” – powiedział ks. Łukasz Michalczewski, odnosząc się do zarzutów, że nakłada się na wiernych obowiązek wykupienia wejściówki, aby wejść do katedry wawelskiej.

Wojciech Golonka w tekście „Przywrócić Wawel Polakom” („Do Rzeczy”) opisał, jak 11 listopada ludziom, którzy chcieli wejść do katedry wawelskiej, narzucano obowiązek wykupienia wejściówek.

Do sprawy odniósł się w wywiadzie dla portalu DoRzeczy.pl ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik archidiecezji krakowskiej. Podkreślił, że katedra jest zawsze udostępniona na modlitwę. Każdy może wziąć udział w Mszach św. i nabożeństwach, które są tam sprawowane. Dodał jednak, że katedra jest miejscem historycznym, dlatego są miejsca, które turyści chcą zwiedzić bez modlitwy. „Takie miejsca są udostępniane za niewielką opłatą. Środki te służą na utrzymanie wielkiego dziedzictwa kulturowego naszego narodu, które mamy w Katedrze na Wawelu. Pragnę podkreślać, że katedra jako sama w sobie jest bardzo droga w utrzymaniu. Koszty związane z biletem, który ludzie ponoszą, są na to przeznaczane”.

Jak tłumaczył, osoby, które chcą wejść do katedry na modlitwę poza nabożeństwami, muszą o tym poinformować służby i wtedy nie kupują wejściówek. „Tak jest od wielu lat. Katedra jest i była dla Polaków (…) Zarzuty padające w felietonie są krzywdzące dla wszystkich osób, które od wieków dbają, aby Katedra wyglądała tak jak dziś wygląda. Aby to miejsce było godne pochówku i spoczynku największych Polaków” – zaznaczył rzecznik.

„Wejście do katedry poza godzinami liturgicznymi jest biletowane, chyba że ktoś zgłosi służbom, że chce się pomodlić przed ołtarzem św. Stanisława bądź w kaplicy Batorego. Nigdy nasze służba kościelna nie zabroniła tego, chyba że ktoś niejasno powiedział, o co mu chodzi. Wówczas takie osoby są odsyłane do zakupienia biletu, aby zwiedzać katedrę” – powiedział.

Źródło: DoRzeczy.pl


« 1 »

reklama

reklama

reklama