Tylko skrupulatne przestrzeganie obostrzeń uchroni nas przed kolejnymi ograniczeniami

„Nikt nie chciałby zamknięcia kościołów, bo dostęp do nich jest bardzo ważny, ale tym bardziej trzeba przestrzegać obowiązujących restrykcji” - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski o. Leszek Gesiak SJ. Podkreślił, jak ważna jest postawa proboszczów.

O. Leszek Gesiak SJ podczas briefingu prasowego przypomniał, że Święta Wielkanocne, które już po raz drugi będziemy przeżywać w czasie pandemii, to najważniejszy czas dla chrześcijan w ciągu roku. „Człowiek to istota psychofizyczna. Pandemia pustoszy nie tylko nasze zdrowie ale również psychikę i wpływa negatywnie na nasze życie duchowe” – powiedział. Podkreślił, że troska o życie duchowe jest misją Kościoła i Kościół chce w tym względzie służyć pomocą tym wszystkim, którzy tego potrzebują, współpracując jednocześnie z wszystkimi instytucjami odpowiedzialnymi za ludzkie zdrowie i bezpieczeństwo.

Przypomniał w związku z tym o spotkaniu bp Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz o wspólnym komunikacie wydanym po tym spotkaniu, w którym wezwano do odpowiedzialnego podejścia do wprowadzonych obostrzeń sanitarnych.

„Tylko odpowiedzialne podejście do zasad uchroni nas przed koniecznością wprowadzenia dalej idących ograniczeń. Nikt nie chciałby zamknięcia kościołów, bo dostęp do nich jest bardzo ważny, ale tym bardziej trzeba przestrzegać obowiązujących restrykcji” – powiedział rzecznik KEP. Zaznaczył, jak ważna jest postawa proboszczów, zwłaszcza w kontekście przestrzegania limitów wiernych uczestniczących w liturgiach.

O. Gęsiak przypomniał, że w związku z obchodami Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania przygotowane zostały i rozesłane do diecezji specjalne wytyczne związane z sytuacją pandemii. Zaznaczył jednak, że o tym jak i w jakim zakresie zostaną one wprowadzone w diecezji, decyduje sam biskup ordynariusz.

Rzecznik KEP poinformował też, że z gorącym apelem o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych zwraca się do wszystkich wiernych – i duchownych i świeckich – przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki.

Przypomina on o tym, że transmisje nigdy nie zastąpią uczestnictwa w liturgii, prosi jednak wszystkich, którzy w związku z koniecznością przestrzegania odpowiednich limitów nie będą mogli znaleźć się w kościele, by łączyli się ze wspólnotą przez modlitwę duchową i transmisję. Zapewnia też o modlitwie za chorych i ich rodziny, wszystkich opiekujących się chorymi i za zmarłych.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy o. Gęsiak poinformował, że sposób weryfikacji liczby osób w świątyniach zależy od zasad wprowadzonych przez konkretne diecezje i parafie. Przypomniał też, że nie ma żadnej możliwości sprawowania sakramentu pokuty w formie zdalnej.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao