Ułatwienia w załatwianiu ślubnych formalności. Jakie dokumenty można uzyskać online?

Niektóre urzędy w Polsce udostępniają ostatnio młodym parom bezpłatną transmisję ze ślubu. Dostępne są także e-usługi, dzięki którym załatwienie wielu przed- i poślubnych formalności będzie dużo prostsze. Jakie sprawy można załatwić internetowo?

Pandemia nie ułatwia życia młodym parom. Ułatwić je za to może internet, dzięki któremu wygodnie i bezpiecznie można załatwić wiele przed- i poślubnych spraw. Wystarczy wejść na portal GOV.PL.

Zanim powiesz „tak”

Jednym z dokumentów, który przyda się przyszłym małżonkom, jest odpis aktu urodzenia. Nigdzie nie trzeba jechać, aby go zdobyć. Nikogo też nie trzeba prosić o pomoc. Wystarczy wejść na portal GOV.pl i wybrać e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.

O odpis aktu urodzenia nie dość, że można zawnioskować online, to można go dostać od ręki, w wersji elektronicznej.

„Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika” – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dzięki temu rozwiązaniu pełnoprawny dokument szybko trafi do osoby zainteresowanej.

Żeby skorzystać z e-usługi, trzeba mieć profil zaufany (można go założyć tutaj). Jeśli macie już profil zaufany, wejdźcie na GOV.PL, zalogujcie się do konta „Mój GOV” (prawy górny róg strony). Tam wybierzcie e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego i wypełnijcie elektroniczny formularz. Wasze dane osobowe zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Na początku zaznaczcie, że dokument chcecie otrzymać na swoją skrzynkę „Mój GOV”.

Ważne! Odpis, który uzyskacie, będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Nie drukujcie go. Wydruk nie ma mocy prawnej. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność. Jeśli system nie wyda odpisu automatycznie i tak go otrzymacie.

Nowa droga życia

Za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić:
• 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej),
• 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Wysyłając wniosek online, macie do wyboru dwa sposoby płatności – online lub przelew bankowy bądź pocztowy.

Gotowy odpis znajdziecie w swojej skrzynce odbiorczej na koncie „Mój GOV”. A skrzynkę znajdziecie na GOV.pl (prawy górny róg strony). Logujecie się do niej profilem zaufanym.

Co jeszcze warto wiedzieć o e-usłudze?

„Jest «odmiejscowiona». A to znaczy, że nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie” - tłumaczy minister Marek Zagórski. „Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa” – dodaje sekretarz stanu w KPRM. O akt małżeństwa także można zawnioskować online.

Innym dokumentem, który przyda się po ślubie jest też zaświadczenie o stanie cywilnym. Jest często potrzebne do załatwienia np. spraw podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub kredytowych. I tutaj dobra wiadomość – takie zaświadczenie także możecie uzyskać przez internet!

Wystarczy wejść na GOV.pl i tym razem wybrać e-usługę Uzyskaj zaświadczenie o stanie cywilnym. W tym przypadku też potrzebujecie profilu zaufanego.

Mając profil zaufany załatwicie też wiele innych spraw. Dzięki niemu będziecie mogli np. zameldować się online w swoim nowym, wspólnym mieszkaniu. W takiej sytuacji przydatna będzie e-usługa Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy.

Źródło: materiał prasowy / gov.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao