Uśmiechnięta Matka Boża ustąpiła kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Matce Czackiej

Na Śląsku szczególną czcią darzy się Matkę Bożą Uśmiechniętą. Patronuje ona sanktuarium w Pszowie. Co roku, w pierwszą niedzielę po 8 września, odbywa się tam tradycyjny odpust. W tym roku będzie inaczej: Pszów świętować ma 8 września, gdyż 12 września jest beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej.

To jeden z najsłynniejszych odpustów na Śląsku. Organizowane są nawet pielgrzymki, czy to piesze, czy rowerowe, aby dotrzeć w tym dniu przed obraz Matki Bożej Uśmiechniętej. W tym roku tradycyjny odpust nie odbędzie się w niedzielę po 8 września. Powodem jest przypadająca właśnie w niedzielę 12 września beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej. Odpust będzie miał miejsce 8 września, czyli tak jak przypada święto Narodzenia NMP.

Co wiadomo o obrazie Matki Bożej Uśmiechniętej? Jest on olejną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Modląc się przed wizerunkiem uśmiechniętej Pani, bardzo wielu ludzi doznało już łaski uzdrowienia. Z początku obraz był otaczany kultem miejscowej ludności i duchowieństwa. W latach 1727-28 znany był już w całej okolicy, dzięki wielu cudownym uzdrowieniom, o czym świadczą pierwsze wota, właśnie z tego okresu. W krótkim czasie na obrazie zaczęło wisieć coraz więcej wotów jako wyraz wdzięczności dla Pszowskiej Pani. W XIX w. ruch pielgrzymkowy do sanktuarium maryjnego coraz bardziej się nasilał.

W 1968 Pani Uśmiechniętej przybył pokłonić się kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Obecnie pszowskie sanktuarium jest jednym z pięciu sanktuariów maryjnych w archidiecezji katowickiej, które uroczystości odpustowe obchodzi właśnie w drugą niedzielę września – Narodzenia NMP. W tym roku Uśmiechnięta Matka Boża ustąpiła w tym dniu kard. Stefanowi Wyszyńskiego i Matce Elżbiecie Róży Czackiej. Byli oni wielkimi czcicielami Maryi. Odpust obchodzony jest tam również w ostatnią niedzielę czerwca – z okazji św.św. Apostołów Piotra i Pawła. 7 czerwca 1997 roku decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kościołowi został nadany tytuł bazyliki mniejszej, a 7 października 2002 roku dekretem urzędującego wówczas abpa Damiana Zimonia ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej. W kościele znajduje się tablica upamiętniająca wizytę kard. Karola Wojtyły.

źródło: bazylika-pszow.pl, wp, archidiecezjakatowicka.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama