„W pustyni i w puszczy” ma zostać na liście lektur? Polacy są jednoznaczni

Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, zdecydowana większość Polaków sprzeciwia się pomysłom usunięcia powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” z listy lektur szkolnych.

Na portalu wPolityce.pl znalazł się artykuł mówiący o tym, że Polacy jednoznacznie stanęli w obronie kultowej powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Według sodażu, zdecydowana większość Polaków sprzeciwia się pomysłom usunięcia tej powieści z listy lektur szkolnych.

W badaniu dla portalu wPolityce.pl zadano respondentom następujące pytanie: „Czy powieść „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza powinna pozostać w kanonie lektur szkolnych w Polsce?” Aż 80 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”. Natomiast przeciwnego zdania było zaledwie 11 proc. respondentów. 9 proc. uznało, że „trudno powiedzieć”.

Drugie pytanie brzmiało: „Jaki wpływ na dzieci i młodzież może mieć według Pani/Pana lektura powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza?”  I tu jeszcze więcej, bo aż 82 proc. badanych uznało, że jest to wpływ „zdecydowanie pozytywny” lub „raczej pozytywny”. Tylko 3 proc. badanych uznało, że taka lektura może mieć negatywny wpływ na dzieci i młodzież.

Sondaż jest odpowiedzią na pomysł posła Lewicy Macieja Gduli, który stwierdził, że „W pustyni i w puszczy” powinno się usunąć. Z przeprowadzonego sondażu również wynika, że „W pustyni i w puszczy” czytało bądź oglądało aż 93 proc. badanych.

źródło: badanie społeczno-polityczne ośrodka Social Changes specjalnie dla wPolityce.pl/ Skaj, wPolityce.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao