Wyszyński w Europie, Ameryce, Azji i Afryce

Film „Będziesz miłował” o bł. Stefanie kard. Wyszyńskim obejrzeli już widzowie w Ameryce, Wielkiej Brytanii, Indiach i Afryce. Niedługo Prymasa Tysiąclecia poznają odbiorcy hiszpańskojęzyczni oraz Niemcy, Francuzi, Węgrzy, Ukraińcy i Chorwaci. Za pośrednictwem globalnej sieci telewizyjnej EWTN postać Prymasa dotrze do milionów widzów na całym świecie.

Pokazać wielkiego Polaka światu, a jednocześnie pokazać światu dramatyczną, ale i chlubną historię Polski – taki był zamysł  powstania filmu „Będziesz miłował”. Dokument został zrealizowany przez Fundację Opoka w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”. Ideę projektu podzieliły i wsparły Fundacja PGE, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja ENEA i Fundacja Tauron. Deficyt wiedzy o naszej najnowszej historii, a jeszcze bardziej wykrzywiony obraz polskich losów jest słabością nie tylko naszego państwa, ale i Kościoła. Wyprodukowany dokument ma szansę zmienić ten niekorzystny obraz. Dystrybucja filmu w globalnej sieci telewizyjnej EWTN stwarza ku temu ogromną szansę.

Za pośrednictwem satelity telewizja dociera do blisko 300 milionów gospodarstw domowych w 150 krajach świata. Emisja angielskiej wersji językowej odbyła się na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych 21 i 24 listopada, z kolei w Afryce oraz w Indiach 20 i 25 listopada, a w Wielkiej Brytanii 21 i 22 listopada. W sumie do tej pory odbyło się 8 emisji filmu. Do końca roku film będzie zaprezentowany w krajach Ameryki Południowej, a także w Europie. Przygotowywane są wersje hiszpańska, francuska, niemiecka, chorwacka oraz węgierska. W styczniu przyszłego roku film zostanie zaprezentowany w Warszawie w polskiej wersji językowej.

Dla komunistów kard. Wyszyński był wrogiem numer jeden, dla milionów Polaków jedyną nadzieją, siłą i oparciem. Swoją bezkompromisową postawą szybko zyskał autorytet, który pozwalał mu przemawiać w imieniu całego narodu. Przez kilka lat więziony, ale tak naprawdę wolny. Dzięki głębokiej wierze i oddaniu się Maryi przeprowadził Polskę przez ciemną noc komunizmu i stał się jedną z najważniejszych postaci w historii Polski i Kościoła. Jego energia ducha zmieniła nie tylko Polskę, ale i świat. Bez kard. Wyszyńskiego nie byłoby papieża Jana Pawła II. W filmie „Będziesz miłował” o roli Prymasa Tysiąclecia mówią wybitni znawcy spraw Kościoła i świata, jak George Weigel oraz ks. Raymond de Souza, prefekt Kongregacji Sprawa Kanonizacyjnych kard Marcello Semeraro. Osobisty punkt widzenia przedstawiła wieloletnia współpracowniczka kard. Wyszyńskiego, Anna Rastawicka.

Film „Będziesz miłował”
Scenariusz – Witold Głowacki 
Reżyseria – Michał Szymanowicz 
Kierownicy produkcji – Paweł Zarzycki i Michał Szymanowicz 
Zdjęcia – Jakub Kowalczyk 
Montaż – Paweł Deliś 
Muzyka – Sławomir Pietrzyk 
Producent – Fundacja Opoka 
Współpraca – Towarzystwo Projektów Edukacyjnych 
Fundacja VIDE ET CREDE im św. Jana Pawła II – operator Telewizji EWTN POLSKA
Partnerzy: Fundacja PGE, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja ENEA, Fundacja Tauron

 

Wyszyński w Europie, Ameryce, Azji i Afryce


 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama