Zmarł Artur Piotrowski – twórca Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli w Poznaniu

Artur Piotrowski, scenarzysta i reżyser, producent filmowy, twórca wydarzeń społeczno-kulturalnych, w tym znanego w całej Polsce monumentalnego widowiska pasyjnego – Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli, zmarł 12 listopada. Miał 46 lat.


„Potrafił pociągnąć słowem, ale nade wszystko przykładem. Kiedy czasem niemal wstydzimy się tego, kim jesteśmy, On otwarcie mówił o tym, co go raduje, uwiera, denerwuje, buduje. Zawsze pełen optymizmu świadek wielkiej wiary w Boga i ludzi, która dawała Mu nieskrępowaną wolność” – napisali o nim w mediach społecznościowych aktorzy i twórcy Misterium Męki Pańskiej.

Elżbieta Lachman, redaktor naczelna Polskiego Forum Rodziców, z którym współpracował Artur Piotrowski, zaznaczyła, że był on osobą „niezwykłą, nieprzeciętną, o olbrzymiej wrażliwości, dla której nie było rzeczy niemożliwych”.

„Podziwiał piękno świata, zachwycał się postacią św. Jana Pawła II, nieustannie miał nadzieję, że dzięki Misterium Męki Pańskiej wiele osób otrzyma łaskę nawrócenia. Cieszył się z radości każdego człowieka, który został uzdrowiony duchowo. Każdy, kto znał Artura wiedział, że jest osobą niezwykłą, nieprzeciętną, o olbrzymiej wrażliwości, dla której nie było rzeczy niemożliwych, bo dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych” – napisała na Facebooku Elżbieta Lachman.

Artur Piotrowski był ponadto pomysłodawcą komiksu o błogosławionej Poznańskiej Piątce, czyli Czesławie Jóźwiaku (23 lata), Edwardzie Kaźmierskim (23 lata), Franciszku Kęsym (22 lata), Edwardzie Kliniku (23 lata) i Jarogniewie Wojciechowskim (20 lat). Byli oni wychowankami salezjańskiego oratorium przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Poznaniu. Wszyscy chłopcy byli liderami katolickiej młodzieży. We wrześniu 1940 r. zostali aresztowani przez gestapo za przynależność do tajnej organizacji „Wojsko Ochotnicze Ziem Zachodnich”.

Więziono ich w Poznaniu w Forcie VII, Wronkach, Berlinie i Zwickau. W końcu skazano ich na śmierć jako zdrajców III Rzeszy. Wyrok wykonano przez zgilotynowanie 24 sierpnia 1942 r. w hitlerowskim więzieniu w Dreźnie. Zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej.

Artur Piotrowski w najbliższym czasie planował nagrać film o błogosławionej Poznańskiej Piątce. Na początku października podczas Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni otrzymał nagrodę za projekt tego filmu.

Odbywające się od 1998 r. Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli zrodziło się z pomysłu Artur Piotrowskiego, reżysera i producenta spektaklu.

W przygotowanie widowiska zaangażowanych co roku było ok. 650 osób. Oprócz reżysera i scenografów byli to operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy oraz budowniczowie rusztowań i harcerze.

W Misterium przez te wszystkie lata wystąpiło ponad 5 tys. aktorów amatorów. Co roku ważne miejsce w Misterium zajmowało 350 chórzystów Poznańskiego Chóru „Polihymnia” i połączonych chórów poznańskich oraz orkiestra symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Wiesława Bednarka.

Widowisko było dobrym przygotowaniem do Świąt Zmartwychwstania, ale może również stanowić ważny element edukacji kulturowej, literackiej i muzycznej. Prawie sto procent kwestii aktorskich to teksty zaczerpnięte z Pisma Świętego.

Misterium do tej pory obejrzało ponad milion osób z Polski i zagranicy.

Artur Piotrowski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. Posiadał gruntowne wykształcenie muzyczne jako absolwent I stopnia Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego przy ul. Głogowskiej w Poznaniu oraz Studium Liturgiczno-Muzycznego na Papieskim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uzyskał dyplom z zakresu Profesjonalnej Fotografii Artystycznej w Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Studiował także na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej.

Jeden z jego krótkometrażowych filmów uzyskał pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1997 r. W tym samym roku zdobył w austriackim Linz Brązowego Niedźwiedzia oraz drugą nagrodę na Festiwalu Filmów Niezależnych UNICA 97. Jego film “A Distant World” był pierwszą niezależną produkcją pokazywaną w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1998 r. i znalazł się również w programie Polish Film Festival w Chicago.

Uroczystości pogrzebowe śp. Artura Piotrowskiego rozpoczną się Mszą św. żałobną odprawioną w środę 17 listopada o godz. 10 w kościele pw. św. Jana Bosko w Poznaniu przy ul. Warzywnej 17.

Zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym Miłostowo w Poznaniu (od ul. Warszawskiej).

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama