Bp Kaszak przypomina o obowiązku uczestnictwa we Mszy w niedziele i święta

- Gorąco zachęcam wszystkich diecezjan do korzystania z posługi duszpasterskiej w swoich parafiach. Dla naszego dobra trzeba powrócić do normalności - napisał bp Grzegorz Kaszak, w specjalnym liście odczytywanym 29 maja w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w kościołach diecezji sosnowieckiej.

W liście przestrzega przed przywyknięciem do niedzieli bez Mszy Świętej, i bez codziennej modlitwy będących formą obecności Boga w życiu osoby wierzącej.

- Pragnę przypomnieć, że w związku ze zmianą sytuacji pandemicznej w Polsce, z dniem 20 czerwca 2021 roku odwołałem dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w dni nakazane. A to oznacza, że wierni przebywający na terenie diecezji sosnowieckiej zgodnie z „Katechizmem Kościoła Katolickiego", są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane - napisał bp Kaszak.

Jak podkreśla, powodem nieobecności na niedzielnej Mszy mogą być ważne powody, takie jak np. choroba lub pielęgnacja niemowląt. Msza jest elementem świętowania niedzieli, które to jest moralnym przepisem wpisanym w ludzkie serce. Ponadto sosnowiecki ordynariusz przypomina, że Eucharystia przynosi duchowe korzyści.

- Gorąco zachęcam wszystkich diecezjan do korzystania z posługi duszpasterskiej w swoich parafiach. Dla naszego dobra trzeba powrócić do normalności. Wyrazem powrotu do sytuacji sprzed pandemii są także odbywające się w naszej diecezji różnego rodzaju wydarzenia - napisał biskup.

Jako przykłady wymienił uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 100-lecia przyłączenia Śląska do Polski, święcenia kapłańskie oraz rocznicę wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu połączoną z 120-stą rocznicą nadania praw miejskich Sosnowcowi.

- Powracajcie, proszę, do praktyki uczestniczenia we Mszy Świętej w kościele. Na nowo otwierajcie się na Boga i na działanie Ducha Świętego. Tylko wtedy można dobrze przeżyć swoje życie, kiedy na drogach naszego ziemskiego pielgrzymowania nie brakuje miejsca dla Boga i czasu na modlitwę - zakończył bp Kaszak.

List jest odczytywany 29 maja w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego we wszystkich kościołach diecezji sosnowieckiej na wszystkich Mszach Świętych.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao