Bp Solarczyk do niepełnosprawnych: jesteście stróżami godności, która jest darem i znakiem chwały Boga

„Jesteście opiekunami i stróżami godności, która jest darem i znakiem chwały Boga" – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował Mszę świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie w ramach Diecezjalnego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Na spotkanie przyjechało ponad pół tysiąca osób z różnych stron diecezji radomskiej.

„Niech nasze dzisiejsze dziękczynienie, niech nasza wspólnota, niech nasza modlitwa przyczyni się do tego, że będziemy potrafili sami z radością i wdzięcznością dla Boga przeżywać to, co nam ofiarował. I w ten sposób będziemy opiekunami oraz obrońcami tych darów dla tych, którzy potrzebują pomocy innych, aby te dary w nich zachować i rozwinąć, aby o nich mówić innym i przekonywać, że w nich jest tak wyjątkowo wpisana chwała Boga" – mówił w homilii bp Solarczyk.

Ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej powiedział, że Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych jest doskonałą okazją do integracji środowisk osób niepełnosprawnych. „Już dziś, ciesząc się, że ta pierwsza odsłona wypadła naprawdę świetnie, myślimy o organizowaniu tego dnia w kolejnych latach. Póki co na miejsce obchodu nadal wybieramy Opoczno" – powiedział ks. Piłat.

Podczas liturgii zaśpiewał chór Cantabile z Miejskiego Domu Kultury, prowadzony przez instruktorkę Kamillę Biniek-Kaczorowską.

Po nabożeństwie wręczone zostały tytuły „Człowieka o godnym sercu”. Trafiły one do osób, które wspierają środowiska niepełnosprawnych. Po części artystycznej uczestnicy obchodów przeszli do budynku Zespołu Szkół Powiatowych w Opocznie, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Starosta Marcin Baranowski podkreśla, że Powiat Opoczyński organizuje powiatowe obchody Dnia Godności od wielu lat. „A dziś po raz pierwszy wspólnie z Caritas Diecezji Radomskiej organizujemy te obchody w szerszym gronie” – mówi Marcin Baranowski. Jak dodaje, inicjatywa służby podkreśleniu w społeczeństwie roli osoby niepełnosprawnej. „Ona nie jest gorsza, ona nie jest inna, ona jest taka sama jak my” – mówił starosta Baranowski.

rm / Opoczno

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao