Chorwacja: wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami do Medziugorie

Na autostradzie A4 w okolicach miejscowości Varazdin w Chorwacji doszło w sobotę wczesnym rankiem doszło do wypadku polskiego autokaru z pielgrzymami zmierzającymi do Medziugorie. Początkowo chorwackie służby informowały o 11 ofiarach, ale ich liczba wzrosła do 12. 32 osoby są ranne i hospitalizowane. Kondolencje po wypadku złożył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Wypadek miał miejsce na 62. kilometrze autostrady między Jarkiem Bisaškim a Podvorecem w sobotę rano ok. godz. 5.40. Autobus zmierzający do Medziugorie miał zjechać z drogi i wpaść do rowu przy autostradzie.

Początkowo chorwackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że autokar jechał z Grodziska Mazowieckiego. Po godz. 12.00 polskie MSZ przekazało jednak, że autokar wyruszył do Medziugorie w piątek 5 sierpnia z Częstochowy.

W chorwackich mediach pojawiły się nieoficjalne ustalenia dotyczące przyczyn wypadku. Policja ma brać pod uwagę tezę, że kierowca zasnął w trakcie jazdy. Są też doniesienia o tym, że autokar miał wpaść w poślizg.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że ofiarami wypadku byli pielgrzymi, którzy zmierzali do Medziugorie. Szef rządu polecił polskim służbom konsularnym w Chorwacji organizację wsparcia dla rodzin uczestników wypadku. Na miejsce tragicznego zdarzenia jadą już minister zdrowia Adam Niedzielski i Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w MSZ oraz medycy i psychologowie.

O wsparciu dla ofiar we współpracy z chorwackimi służbami zapewnił na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Prezydent złożył rodzinom ofiar wyrazy współczucia.

Wśród poszkodowanych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji są osoby z diecezji włocławskiej. „Wszyscy pielgrzymowali do Medjugorie. Bp Krzysztof Wętkowski składa wyrazy współczucia rodzinom ofiar. Wszystkich otacza modlitwą. Prosi, by w kościołach diecezji modlono się za zmarłych i rannych w wypadku oraz ich rodziny” – poinformowała diecezja na Twitterze.

Kondolencje po wypadku złożył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Swoją modlitwą obejmuję wszystkich poszkodowanych, zapewniając o mojej duchowej bliskości i wsparciu. Składam wyrazy głębokiego współczucia rodzinom tych osób, które poniosły śmierć, a zmarłych powierzam Bogu” – przekazał abp Gądecki.

Podobnie uczynił rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ, który napisał na Twitterze: „Łączę się w modlitwie w intencji zmarłych i rannych pielgrzymów, których autokar uległ dziś tragicznemu wypadkowi w Chorwacji. Chciałbym też przekazać wyrazy bliskości duchowej ich rodzinom”.

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię +385 148 99 414 dla rodzin osób poszkodowanych w wypadku.

lk / Warszawa 
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama