Gościsz rodzinę z Ukrainy w swoim domu? Podziel się świadectwem i wygraj nagrodę!

Instytut Literatury chce udokumentować polską gościnność wobec uchodźców z Ukrainy, organizując konkurs na wspomnienia i świadectwa. Prace konkursowe można nadsyłać do 30 września 2022 r.

Jak podaje Straż Graniczna, od 24 lutego, czyli od dnia rosyjskiej agresji, do 5 lipca granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 4,55 mln uchodźców z Ukrainy. Część z nich wyruszyła w dalszą podróż, a część zadomowiła się w naszej ojczyźnie.

„Po raz kolejny w historii zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa, z bycia wspólnotą. W pomoc zaangażowały się tysiące organizacji, samorządów, parafii, rodzin. Bez wątpienia, jak sądzę, w tym wielkim akcie miłosierdzia objawia się też nasza Wiara” – napisał Józef Maria Ruszar, dyrektor Instytutu Literatury.

„Z katolickiego punktu widzenia to jest zesłanie doświadczenia przez samego Pana Boga. Postawię taką tezę – właśnie dziś objawia się katolickość Polski. Mimo tego, co mówimy o kryzysie Kościoła, naszej kultury i cywilizacji, które przecież rzeczywiście istnieją. Nawet jeżeli mniej ludzi chodzi teraz do kościoła, ale ci, którzy przyjęli uchodźców do swojego domu, dali dowód swojego praktycznego katolicyzmu”  – dodał.

Organizatorzy konkursu pragną, aby świadectwa nie były przesłodzonymi historiami, ale wypływały z serca i ukazywały prawdziwe emocje.

„Czekamy na autentyczne opowieści o Waszych kłopotach i radościach, o poznanych ludziach, w całej ich różnorodności, oraz ich zróżnicowanych postawach. Chcemy poznać historie zarówno potrzebujących, jak i udzielających pomocy. A także dowiedzieć się tego, jak z czasem zmieniają się stojące przed nimi wyzwania. Nie musisz być literatem, po prostu zacznij pisać, a my pomożemy Ci stworzyć uporządkowaną i ciekawą opowieść” – czytamy na stronie konkursu.

Prace konkursowe można nadsyłać od 30 czerwca do 30 września 2022 roku, w dwóch kategoriach: „Gospodarz” i „Opiekun”. W konkursie przyznane zostaną następujące nagrody:

  • pierwsza nagroda – 4000 zł,

  • druga nagroda – 3000 zł,

  • trzecia nagroda – 2000 zł,

  • dziesięć wyróżnień po 1000 zł.

Najciekawsze relacje mają zostać wydane, a autor każdego tekstu zakwalifikowanego do publikacji otrzyma 500 zł. Konkurs jest adresowany do wszystkich osób pełnoletnich, które zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Organizatorzy dają pełną swobodę w pisaniu teksu. Jak podają, może to być dziennik, pamiętnik, wspomnienie oraz każda inna forma literacka. Praca, która powinna obejmować (częściowo lub w całości) okres od 24 lutego do 30 września 2022 roku, nadsyłana ma być w jednym z formatów: .rtf, .doc, .docx, .odt. Prace w formacie PDF nie będą oceniane. W nazwie pliku powinny znajdować się informacje tj. nazwisko oraz imię uczestnika, a także tytuł pracy. Tekst nie powinien przekraczać 20 000 znaków ze spacjami. Nadesłana praca konkursowa musi być napisana samodzielnie oraz nie może być wcześniej nagradzana ani opublikowana drukiem lub w internecie. Jak podają organizatorzy, „uczestnik powinien pamiętać o dobrach osobistych uchodźców, szczególnie o dyskrecji i anonimowości”. 

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w siedzibie Organizatora 3 grudnia 2022 roku w Salonie Literackim Instytutu Literatury przy ul. Smoleńsk 20 w Krakowie, a następnie poprzez publikację na stronie uchodzcyimy.pl

Wszelkie pytania należy kierować na adres uchodzcyimy@instytutliteratury.eu.

« 1 »

reklama

reklama

reklama