Jednakowe groby bez pstrokacizny. W Olsztynie powstanie nekropolia na styl amerykański?

Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie wyszedł do mieszkańców z inicjatywą jednakowych nagrobków. Nekropolia miałaby być formowana na kształt amerykańskich cmentarzy wojennych.

„Mamy już dość pstrokacizny na cmentarzach. Oczekujemy bardziej uporządkowanej przestrzeni” –  stwierdził Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych.

Dodał, że „docelowo na cmentarzu Dywity, w jego reprezentacyjnej części od strony wschodniej, powstaną trzy nowe kwatery przeznaczone na pochówki urnowe. Prochy zmarłych będą chowane pod znormalizowanymi nagrobkami, więc forma takiej kwatery będzie nawiązywała do amerykańskich cmentarzy wojennych".

Okazje się, że zarządca olsztyńskich nekropolii planował tę inwestycję od dłuższego czasu. Skromne nagrobki mają być również rozwiązaniem, które wpisuje się w obecne czasy, „kiedy ceny usług oraz materiałów rosną w rekordowym tempie. Ze względu na to, że nagrobki będą mniejsze i zunifikowane, mogą być również tańsze". 

Nagrobki miałyby mieć formę poduszek, a podstawa płyty nagrobnej będzie pozwalała na postawienie znicza. Przestrzeń pomiędzy nagrobkami ma być wypełniona murawą, gdzie nie będzie wolno dokonywać tam żadnej zabudowy ani nasadzenia.

Zasady obowiązujące na amerykańskiej nekropolii

Nie będzie możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsca pochówku, co więcej miejsc będzie 1700, ponieważ tyle wynosi średnia roczna liczba pogrzebów. Jeśli model amerykański się sprawdzi, dojdzie do jego poszerzania.

„Koszt nagrobków będzie gwarantowany, ustalony w wyniku postępowania na wybór wykonawcy, który będzie miał możliwość w uzgodnieniu z zamawiającym waloryzować cenę w związku z inflacją. Nagrobki o wymiarach metr na metr będą kosztować: czarny – 5 250 złotych, szary i brązowy – 4 400 złotych; nagrobki o wymiarach 0,6 metra na 0,6 metra: czarny – 3 600 złotych, szary i brązowy – 2 600 złotych" – czytamy na polsatnews.

Źródło: Gazeta Olsztyńska, polsatnews

« 1 »

reklama

reklama

reklama