reklama

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na Noc Muzeów

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów w sobotę, 14 maja. Poza prezentacją swoich zbiorów muzeum udostępni także wystawę czasową „Tylko nie udawaj... obrazy i ekfrazy", na której są prezentowane dzieła malarstwa polskiego z XIX i XX w. Planowane są także dwa wykłady na temat Józefa Mehoferra i Albrechta Dürera.

Muzeum udostępnia tego wieczoru część wystawy stałej. Pierwsze piętro muzeum ma charakter saloniku mieszczańskiego, gdzie uwagę zwraca kolekcja zegarów stojących, meble, żardiniery oraz obrazy i rzeźby świeckie. W podziemiach muzeum prezentowane będą zbiory złotnictwa, bogaty zbiór ornatów, pamiątki związane z bł. Stefanem Wyszyńskim, obrazy i rzeźby o tematyce religijnej.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć także wystawę czasową: „Tylko nie udawaj... obrazy i ekfrazy". Na wystawie prezentowanych jest ponad czterdzieści dzieł malarstwa polskiego z XIX i XX w. Tworzą one wspólną przestrzeń znaczeń z towarzyszącymi im poetyckimi komentarzami - ekfrazami autorstwa Łukasza Kossowskiego. Odbijają się w niej wspólna wiara pokoleń Polaków, namysł nad historią i teraźniejszością, zachwyt pięknem krajobrazu, nadzieja ale także gorycz rozczarowania. Obrazy pokazane poza schematycznymi interpretacjami, w jakich często tkwią, ukazują nam prawdę, której czasem nie chcemy dostrzec. Nagrane ekfrazy w wykonaniu aktora Andrzeja Mastalerza można odsłuchać w czasie zwiedzania wystawy.

W czasie Nocy Muzeów odbędą się także dwa wykłady: 20:00 wykład dr Łukasza Kossowskiego „Europa Jubilans, Józefa Mehoffera – pozornie scena rodzajowa…” oraz o 21.30 wykład dr Ewy Koprysz, kustosz MAW „Albrecht Dürer i jego drzeworyty w zbiorach MAW”. Wykład będzie połączony z prezentacją wybranych drzeworytów Dürera.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej mieści się na Starówce tuż przy katedrze, ul. Dziekania 1. W Noc Muzeów będzie otwarte od 19.30 do 24.00. Wstęp wolny.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao