Nadzieja Bożego narodzenia i ból udręczonej ojczyzny. Posłuchaj poruszających patriotycznych kolęd 

W łagrach, obozach koncentracyjnych, wśród bombardowań – również w takich okolicznościach śpiewano kolędy. IPN udostępnił wyjątkowy album z kolędami „Na inny czas”, które powstały w trudnych momentach historii Polski. Nadzieja Bożego Narodzenia przenika się z nich z bólem udręczonej ojczyzny i wołaniem do Dzieciątka, aby zwróciło Polsce wolność.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który mimo grudniowego zimna rozpala i łagodzi serca. Dla wielu wspólnie śpiewane kolędy to symbol rodzinnego zjednoczenia. Nie każdemu jednak było dane, by 24 grudnia spotkać się z bliskimi przy wigilijnym stole. Kolędy przez lata śpiewane były ze łzami w oczach, a puste miejsca przy stole zajmowała tęsknota.

Osiem nagranych przez IPN utworów przywraca pamięć o trudnych momentach historii Polski, kiedy to nasz naród musiał walczyć o przetrwanie – zarówno fizyczne, jak i kulturowe. Okolicznościowe wydanie  pokazuje, że mało znane teksty kolęd – często do tradycyjnych melodii – powstawały również w miejscach niekojarzących się z radością Świąt Bożego Narodzenia – w bombardowanych miastach, niemieckich obozach koncentracyjnych czy sowieckich łagrach...

Autorzy zaprezentowanych na płycie kolęd – m.in. Halina Golczowa, Kazimiera Iłłakowiczówna, Tadeusz Borowski – nakreślili niezwykły obraz rodaków, którzy przetrwali najgorsze życiowe próby. Instytut Pamięci Narodowej pragnie nie tylko ocalić od zapomnienia muzykę patriotyczną, ale i pokazać przez jej pryzmat historię naszego kraju.

Płyta służyć będzie celom statutowym Instytutu Pamięci Narodowej – nie będzie dystrybuowana komercyjnie. Dla szerszego grona odbiorców trafi poprzez serwisy internetowe – YouTube, Facebook, Instagram etc.

Muzyka do kolęd patriotycznych często nieznanych autorów została zaaranżowana lub skomponowana na nowo przez Krzysztofa Falkowskiego – kompozytora, aranżera, dyrygenta i absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej. 

Kolędy śpiewają: Kuba Badach, Katarzyna Cerekwicka, Gabriela Mościcka i Łukasz Reks.

🎄 Kolędy „Na Inny Czas” [ALBUM]
IPNtvPL

 

1 ▪ 00:00 Bóg się rodzi, Pan nad Pany (1918 r.), autor tekstu nieznany
2 ▪ 04:06 Kolęda warszawskich powstańców (1944 r.), autor tekstu nieznany
3 ▪ 07:54 Kolęda łagrowa (1942 r.), autorka tekstu: Halina Golczowa
4 ▪ 11:54 Lulajże, Jezuniu, na polskiej ziemi (1942 r.), autor tekstu nieznany
5 ▪ 17:06 Modlitwa obozowa (1939 r.), autor tekstu: Adam Kowalski
6 ▪ 21:11 Kolęda (1942 r.), autor tekstu: Marian Hemar
7 ▪ 24:54 Kolęda zła (1944 r.), autor tekstu: Tadeusz Borowski
8 ▪ 29:04 Kolęda katyńska (1943 r.), autorka tekstu: Kazimiera Iłłakowiczówna

Źródło: ipn.gov.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama