reklama

Niezwykłe odkrycie w Katowicach. Bł. Jan Macha na nagraniu z 1938 roku

Jak poinformował „Gość Katowicki”, odnaleziono film, na którym widać bł. Jana Machę, kiedy był jeszcze diakonem.

Film został nakręcony 17 lipca 1938 roku na obchodach 15-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej w Michałkowicach. Diakon Jan Macha pojawia się w nim dwa razy (w minutach 01:07 i 05:00). Wypowiada także jakieś zdanie, ale jak dotąd nie udało się nikomu odczytać z ruchu warg, co powiedział.

Film trafił do Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach za sprawą Joachima Żmija z Łąki pod Pszczyną. Autorem filmu jest bowiem jego wuj – ks. Karol Żmij, który zginął w Dachau. Po jego śmierci rzeczy osobiste prawdopodobnie odesłano bliskim. Trzy filmy nakręcone przez ks. Żmija przez lata były w posiadaniu pana Joachima.

Odtworzenie starych filmów nie było łatwe. Szczęśliwie dotarły do pana Joachima informacje, że Filmoteka Śląska szuka starych filmów, żeby je zdigitalizować. Dzięki pracy fachowców z Instytucji Filmowej Silesia Film udało się odtworzyć filmy. Ich cyfrowe kopie przekazano panu Joachimowi. Kiedy rozpoznano na filmie ks. Machę, powiadomiono Archiwum Archidiecezjalne.

Jak skomentował odkrycie dr Wojciech Schäffer, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach: „Łatwiej byłoby skreślić szóstkę w totolotka, niż znaleźć film z ks. Janem Machą dwa tygodnie po jego beatyfikacji!”.

Źródło: katowice.gosc.pl

Michałkowice w 1938 r. - cały film. Nagrany został m.in. bł. Jan Macha
Gość Katowicki
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao