Nowy biskup polowy: decyzję papieża przyjmuję z pokorą, posłuszeństwem i nadzieją

Decyzję papieża przyjmuję z pokorą, posłuszeństwem i nadzieją – powiedział bp Wiesław Lechowicz, mianowany przez Franciszka biskupem polowym Wojska Polskiego. 59-letni duchowny jest biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej i wieloletnim Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Bp Wiesław Lechowicz, który uczestniczył w uroczystości wręczenia wyróżnień Benemerenti Ordynariatu Polowego, odniósł się do papieskiej decyzji. Podkreślił, że przyjmuje ją z pokorą, posłuszeństwem i nadzieją.

„Z pokorą, gdyż nie znam zbyt dobrze środowiska wojskowego, natomiast znam dosyć dobrze moje ograniczenia. Przyjmuję ją z posłuszeństwem, ponieważ całe moje życie jest świadectwem tego, że człowiek dobrze wychodzi na tym, jeżeli jest posłuszny Panu Bogu. W tej decyzji Ojca Świętego rozpoznaję wolę Pana Boga i dlatego powiedziałem «tak» i wyraziłem moją zgodę. I wreszcie przyjmuję tę decyzję z nadzieją. (...) Bóg jest między nami, jest Emanuelem. To się właśnie dzieje na co dzień i to mnie na progu mojej nowej posługi napełnia otuchą” – powiedział nowy biskup polowy.

Bp Lechowicz podziękował też swojemu poprzednikowi, bp. Józefowi Guzdkowi za życzliwość wyrażając nadzieję, że także w przyszłości będzie mógł liczyć na jego doświadczenie.

„Od dziś żołnierze, Wojsko Polskie, wszystkie służby związane ze strażą naszej ojczyzny mają miejsce w moim sercu i mojej modlitwie. I o modlitwę również proszę, abym mógł podołać tym niełatwym, bardzo odpowiedzialnym obowiązkom” – zaznaczył bp Wiesław Lechowicz.

Nowy biskup polowy Wojska Polskiego ma 59 lat. Biskupem jest od ponad 14 lat, z czego ponad 10 pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Od września 2014 roku jego biuro działa przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W czasie swojej posługi bp Wiesław Lechowicz podejmował wiele inicjatyw na rzecz Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Regularnie odwiedzał ośrodki polonijne i współpracował z organizacjami polonijnymi. Jest też inicjatorem międzynarodowych Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych.

Jego dewizą biskupią są słowa: „In finem diligere” (Do końca umiłować).

Poprzednikiem bp. Wiesława Lechowicza na stanowisku biskupa polowego Wojska Polskiego był bp Józef Guzdek, który 16 lipca 2021 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim.

kos / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama