Opoka wypłynęła na międzynarodowe wody

Omówienie dotychczasowej współpracy i plany na przyszłość były przedmiotem spotkania szefa Fundacji Opoka, ks. Marka Gancarczyka z prezesem zarządu i dyrektorem generalnym EWTN, Michaelem P. Warsawem.

Do spotkania doszło w zeszłym tygodniu w głównej siedzibie EWTN w Irondale w stanie Alabama w USA. Wyprodukowany przez Fundację Opoka i wyemitowany z wielkim powodzeniem na antenie EWTN film dokumentalny „Będziesz miłował” o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim był początkiem współpracy między obiema instytucjami. A ponieważ dokument spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno przez widzów, jak i władze amerykańskiej katolickiej telewizji, pojawiło się pole do dalszych wspólnych działań. Michael Warsaw wyraził zainteresowanie kolejnymi filmami poświęconymi polskim świętym i pokazaniem na ich tle polskiej historii. Strony uzgodniły, że kolejna produkcja będzie dotyczyła bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Trwająca od miesiąca krwawa wojna na Ukrainie skłoniła producentów do pokazania postaci polskiego kapłana, który został zabity – patrząc na ideowe pokrewieństwo – przez te same siły, które dzisiaj próbują zniszczyć naszego wschodniego sąsiada. 

EWTN to obecnie bodaj największa katolicka instytucja medialna na świecie. Posiada nie tylko kanały telewizyjne docierające do widzów na całym świecie w różnych językach, portale internetowe, audycje radiowe, papierowy dziennik wydawany w USA, ale także – co już mniej oczywiste – wielojęzyczne agencje prasowe obejmujące swym zasięgiem chyba wszystkie kontynenty. Najnowszym nabytkiem ma być kurdyjska agencja prasowa. W Waszyngtonie EWTN posiada studio telewizyjne, skąd nadawany jest codzienny program informacyjny, a w Watykanie mieści się duże biuro obsługujące najważniejsze sprawy Kościoła. Trzeba też wspomnieć o dynamicznie rozwijających się krajowych oddziałach telewizji EWTN. W Polsce od kilku lat taki oddział działa we Wrocławiu, a z powodzeniem szefują mu ks. Piotr W. Wiśniowski i Piotr M. Pietrus. 

W spotkaniu w Irondale uczestniczyli wspomniani już wyżej szefowie Opoki i EWTN, ale też Iwo Bender, odpowiedzialny z ramienia centrali za większość europejskich oddziałów EWTN oraz ks. Piotr. W. Wiśniowski i ks. Maciej Gierula. Telewizję reprezentował też dyrektor zarządzający EWTN, Doug Keck.

Opoka wypłynęła na międzynarodowe wody

Warto ciągle podkreślać, że ta potężna instytucja medialna ma swoje źródło w ogromnej determinacji i wierze prostej siostry zakonnej, matki Angeliki. Sama założycielka nie żyje już od kilku lat, ale jej dzieło trwa nadal, wspierane wielką modlitwą sióstr klarysek mieszkających w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od głównej siedziby EWTN pięknym klasztorze, wybudowanym jeszcze za życia matki Angeliki. Obecność założycielki w siedzibie w Irondale nie jest widoczna tylko dzięki jej portretom zawieszonym w różnych miejscach. Jej myśl przewija się w całym dziele EWTN (skrót od słów: „Eternal Word Television Network”, czyli „Telewizyjna Sieć Wiekuistego Słowa”), a nakierowana była na wieczność i na ratowanie dusz ludzkich. M.in. takiego zwrotu w czasie spotkania użył M. Warsaw. Wyraził nadzieję, że film o kard. Wyszyńskim pomoże uratować kilka dusz ludzkich. To drugi powód, obok imponującej wielkości, dla której warto współpracować z EWTN.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama