Polacy rezygnują ze związków sakramentalnych? Spada liczba zawieranych małżeństw

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że z roku na rok maleje liczba zawieranych małżeństw. Nic nie zapowiada też, aby wspomniana tendencja miała się odwrócić.

W 2021 roku w Polsce zawarto 168 tys. małżeństw. 

„To o kilkadziesiąt procent mniej, niż to było w latach wcześniejszych" – ocenił Jacek Kowalewski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

Spadek zauważalny jest we wszystkich województwach, a jednym z powodów miały być obostrzenia podczas pandemii.

„Ludzie zgłaszający się mówili, że nie mogą tych związków małżeńskich zawrzeć, dlatego że lokale są pozamykane” – oznajmił Mariusz Kabaciński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gnieźnie.

Jest to jedna z wielu przyczyn. Dwudziesto- i trzydziestolatków również jest wyraźnie mniej, co wiąże się ze spadkiem samych ślubów. Kolejną przyczyną są również zmiany cywilizacyjne.

„Jeszcze kilkanaście lat temu, blisko 80 procent małżeństw to były małżeństwa wyznaniowe. W tej chwili ten współczynnik zbliża się do połowy – zauważył Jacek Kowalewski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

Współczesne małżeństwo postrzegane jest inaczej niż kilkanaście lat temu. Coraz więcej osób decyduje się na związki nieformalne, co również wpływa na liczbę rodzących się dzieci, tym samym na współczynnik dzietności.

Źródło: Radio Maryja

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao