Przewodniczący Episkopatu USA odwiedzi uchodźców w Bibicach

Wizytę w Polsce rozpoczyna dziś ks. kard. Timothy Dolan, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA. W Bibicach (woj. małopolskie) spotka się z uchodźcami z Ukrainy. Towarzyszył będzie mu dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło.

Liczba osób z Ukrainy, które przed wojną uciekły do Polski, przekroczyła 3 mln. Wśród organizacji niosących pomoc ofiarom rosyjskiej agresji jest polska sekcja PKWP. Biuro Stowarzyszenia we Wrocławiu potrzebującym, którzy pojawili się na Dworcu Głównym PKP, oferowało wsparcie medyczne, nocleg i ciepły posiłek. Ze Stacji Dialog wyjechały też transporty z pomocą humanitarną m.in. do Lwowa, Buczy i Żytomierza.

Ogromny wysiłek na rzecz solidarności z obywateli Ukrainy wykonali też pracownicy i wolontariusze Biura w Krakowie. Łącznie na wschód od polskich Darczyńców przekazana została kwota 200 tys. euro. Środki trafiły do księży i sióstr, którzy – mimo wojny – wciąż są na Ukrainie ze swoimi wiernymi. Pozwoliły zakupić żywność, leki i to, co najpotrzebniejsze.

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, podkreśla, że przyjęcie 3 mln uchodźców to wyzwanie, któremu jako kraj – mimo szczerych chęci – „nie podołamy w pojedynkę”. „Będziemy pewnie wdzięczni za wszelką pomoc i wsparcie okazane przez inne Kościoły, inne państwa, aby ulżyć budżetowi i obywatelom Polski w tym pięknym dziele, jakim jest pochylenie się nad nieszczęściem naszych sąsiadów Ukraińców” – tłumaczy.

Z inicjatywą wyszedł tutaj Kościół w Stanach Zjednoczonych. Dziś wizytę w Polsce rozpoczyna ks. kard. Timothy Dolan, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA. Towarzyszyć będą mu ks. bp John Bonnici, biskup pomocniczy Nowego Jorku, a także osoby odpowiedzialne za działania organizacji charytatywnych.

„Celem tej wizyty jest odwiedzenie kilku miejsc, w których różne organizacje pomocowe w Polsce, np. Caritas, PKWP, a także inne, współpracujące z USA, udzielają wsparcia uchodźcom z Ukrainy” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło. Dodaje, że „pobyt ks. kard. Dolana ma przyczynić się do zawiązania ścisłej współpracy Kościoła w USA z organizacjami w Polsce”. To sygnał solidarności z tymi wszystkimi, którzy przyjmują uchodźców z Ukrainy, a także chęć dostrzeżenia potrzeb materialnych i duchowych.

Dziś o godz. 16.00 przewodniczący Episkopatu USA, w towarzystwie dyrektora sekcji polskiej PKWP, spotka się z obywatelami Ukrainy, którzy przebywają w Bibicach. Delegacja odwiedzi Parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie już wcześniej trafiało wsparcie przekazane przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Biuro Prasowe PKWP Polska

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao