Rozpoczęło się 392. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Głównym tematem 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 6-7 czerwca br. w Zakopanem, będzie katecheza – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

„Głównym tematem 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym ‘Księżówka’ w Zakopanem, będzie katecheza, której trzydziestolecie obecności w szkole obchodziliśmy przed dwoma laty. Jest to dobry czas, aby pochylić się nad tym zagadnieniem, a szczególnie nad relacją między nauczaniem religii w szkole, a katechezą parafialną. Będziemy także brać pod uwagę kwestię dotyczącą programu katechezy szkolnej oraz kwestie dotyczące katechetów, zarówno osób duchownych, konsekrowanych, jak i świeckich” – zaznaczył bp Miziński.

Kolejnym tematem będzie kwestia trwającego synodu biskupów o synodalności. „Abp Adrian Galbas, odpowiedzialny z ramienia Konferencji Episkopatu Polski za przebieg tej fazy procesu synodalnego Kościoła w Polsce, podzieli się z biskupami informacjami dotyczącymi przygotowania syntezy etapu diecezjalnego” – powiedział sekretarz generalny.

Bp Miziński dodał, że proces synodalny w Polsce zaangażował nie tylko księży i osoby życia konsekrowanego, ale także wiernych świeckich i uwolnił ich pozytywną energię do działania. „Cieszymy się z zaangażowania wszystkich środowisk Kościoła w Polsce i z włączenia się w ten proces synodalny” – podkreślił.

Podczas zebrania plenarnego zostanie również przedstawione sprawozdanie z działalności Kościelnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, którego pierwsza kadencja właśnie się kończy.

Centralnym wydarzeniem liturgicznym będzie Msza św. celebrowana 6 czerwca o godz. 18 pod Wielką Krokwią, w miejscu gdzie 25 lat temu papież Jan Paweł II odprawił Eucharystię w czasie swojej VI pielgrzymki do Polski.

Bp Miziński zaznaczył, że biskupi chcą zawierzyć swoje prace Bogu przez wstawiennictwo Świętej Rodziny. „7 czerwca będziemy celebrować Mszę św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach w Zakopanem kończąc w ten sposób w Kościele w Polsce Rok Rodziny Amoris laetitia ogłoszony przez papieża Franciszka” – stwierdził bp Miziński. „Będzie to dla nas charakterystyczny moment naszej modlitwy w intencji rodzin, nie tylko rodzin katolickich, ale rodzin polskich” – podkreślił.

BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama