Św. Gianna Beretta Molla na nowym znaczku Poczty Polskiej

Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek upamiętniający Giannę Berettę Mollę – świętą, która oddała życie, by uratować własne dziecko. Znaczek w nakładzie 100 tys. sztuk będzie dostępny w placówkach pocztowych od 30 kwietnia br. Dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Gianny.

Poczta Polska, wykorzystując wydawnictwa filatelistyczne, przypomina o ważnych postaciach w historii Kościoła. Najnowszy walor upamiętnia świętą Giannę Berettę Mollę, włoską lekarkę i młodą matkę, która by dać życie córce poświęciła swoje w świadomej ofierze.

Gianna Beretta Molla urodziła się 4 października 1922 roku w Magneta, w Lombardii. Była 10 dzieckiem gorliwych chrześcijańskich rodziców, którzy jako świeccy należeli do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu. Gianna dała się poznać nie tylko jako lekarz pediatra, ale także oddana żona i wspaniała matka. Całe swoje życie oparła na miłości do Boga i bliźnich. W 1961 r., oczekując narodzin czwartego dziecka, usłyszała straszną diagnozę – w jej macicy rozwinął się włókniak. By ratować jej życie lekarze musieliby usunąć macicę i rozwijające się w niej życie. 39-letnia Gianna stanowczo oświadczyła, że własnym leczeniem zajmie się po urodzeniu dziecka. Będąc lekarzem zdawała sobie sprawę, że tylko jedno życie jest możliwe do uratowania i mimo to wybrała życie dziecka. Do ostatnich swoich dni towarzyszyła trójce małych dzieci i mężowi z wielką pogodą ducha. Pomimo starań lekarzy zmarła tydzień po porodzie. Jej córka w przyszłości również została lekarzem, jak jej Święta matka.

„Osoby takie jak Gianna Beretta Molla pokazują współczesnemu człowiekowi, że w zwykłym życiu można dokonywać niezwykłych czynów. Wybór tej dzielnej kobiety, lekarza i matki, jest jednym z tych heroicznych czynów, które wypływają z wiary i silnych zasad moralnych. Gianna chciała po prostu by jej dziecko żyło, bo każdemu życiu należy się szacunek i żadna cena nie była dla niej zbyt wysoka, by to życie zachować. Nasz najnowszy znaczek z podobizną św. Gianny jest kolejnym, który pokazuje niezwykłe czyny zwykłych ludzi. Być może ta emisja i związana z jej bohaterką historia doda odwagi matkom, które oczekując na swoje dziecko przeżywają wielkie rozterki i problemy” – mówi Wiesław Włodek wiceprezes Poczty Polskiej.

Uroczysta beatyfikacja Gianny Beretty Molli odbyła się w Rzymie 24 kwietnia 1994 r. Niedługo później, 16 maja 2004 r., Jan Paweł II ogłosił ją świętą. Wspomnienie liturgiczne Świętej obchodzone jest 28 kwietnia jako patronki matek przeżywających trudności w czasie oczekiwania na urodzenie dziecka.

Poczta Polska Biuro Prasowe


 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao