„Uchodźcy i my. Twoja opowieść”. Podziel się historią i wygraj nagrody

Instytut Literatury organizuje konkurs na wspomnienia i świadectwa Polaków, którzy goszczą bądź gościli pod swoim dachem rodziny z Ukrainy. Organizatorzy przewidują wiele nagród, a prace konkursowe można nadsyłać do 30 września 2022 r.

Straż Graniczna podaje, że od 24 lutego, czyli od dnia rosyjskiej agresji, do dziś, granicę polsko-ukraińską przekroczyło niemal 5 mln uchodźców z Ukrainy. Część z nich wyruszyła w dalszą podróż, a część zadomowiła się w naszej ojczyźnie.

Dyrektor Instytutu Literatury Józef Maria Ruszar stwierdził, że Polacy po raz kolejny zdali egzamin z człowieczeństwa.

„W pomoc zaangażowały się tysiące organizacji, samorządów, parafii, rodzin. Bez wątpienia, jak sądzę, w tym wielkim akcie miłosierdzia objawia się też nasza Wiara” – napisał.

Jak podkreślił „ci, którzy przyjęli uchodźców do swojego domu, dali dowód swojego praktycznego katolicyzmu”

Priorytetem dla organizatorów konkursu „Uchodźcy i my. Twoja opowieść” jest to, aby świadectwa były oparte na autentyczności. Opowiadały o kłopotach i radościach, o poznanych ludziach, w całej ich różnorodności, oraz ich zróżnicowanych postawach. 

„Nie musisz być literatem, po prostu zacznij pisać, a my pomożemy Ci stworzyć uporządkowaną i ciekawą opowieść” – czytamy na stronie konkursu.

Organizatorzy dają pełną swobodę w pisaniu tekstu. Jak podają, może to być dziennik, pamiętnik, wspomnienie oraz każda inna forma literacka. Autorem wspomnienia musi być osoba pełnoletnia, która zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Praca nadsyłana ma być w jednym z formatów: .rtf, .doc, .docx, .odt. Prace w formacie PDF nie będą oceniane. W nazwie pliku powinny znajdować się informacje tj. nazwisko oraz imię uczestnika, a także tytuł pracy. Tekst nie powinien przekraczać 20 000 znaków ze spacjami. Nadesłana praca konkursowa musi być napisana samodzielnie oraz nie może być wcześniej nagradzana ani opublikowana drukiem lub w internecie. Jak podają organizatorzy, „uczestnik powinien pamiętać o dobrach osobistych uchodźców, szczególnie o dyskrecji i anonimowości”.

Prace konkursowe można nadsyłać 30 września 2022 roku, w dwóch kategoriach: „Gospodarz” albo „Opiekun”. W konkursie przyznane zostaną następujące nagrody: pierwsza nagroda – 4000 zł, druga nagroda – 3000 zł, trzecia nagroda – 2000 zł, dziesięć wyróżnień po 1000 zł. Ponadto najciekawsze relacje mają zostać wydane, a autor otrzyma 500 zł. 

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w siedzibie Organizatora 3 grudnia 2022 roku w Salonie Literackim Instytutu Literatury przy ul. Smoleńsk 20 w Krakowie, a następnie poprzez publikację na stronie uchodzcyimy.pl

Wszelkie pytania należy kierować na adres uchodzcyimy@instytutliteratury.eu.

« 1 »

reklama

reklama

reklama